Fast delivery within 72 Hours
Wago 884-7000
High-current terminal block, 884 Series, beigeThis through terminal block (item number 884-7000) is designed for simple and secure connections. This product incorporates conductor terminals and utiliz…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
High-current terminal block, 884 Series, beigeThis through terminal block (item number 884-7000) is designed for simple and secure connections. This product incorporates conductor terminals and utilizes a bolt-type connection. With a bolt-type connection, conductors with crimped cable lugs are placed on the studs between the safety washer and the current bar. Tightening the hex nut to the correct torque connects the conductors.
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Nominal voltage (III/3) | 1000 V |
|---|---|
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 8 kV |
| Rated current | 192 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 1000 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 175 A |
| Rated voltage UL (Use Group C) | 1000 V |
| Rated current UL (Use Group C) | 175 A |
| Rated voltage UL (Use Group D) | 1000 V |
| Rated current UL (Use Group D) | 175 A |
| Rated voltage UL (Use Group E) | 1,000 V |
| Rated current UL (Use Group E) | 175 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 1000 V / 1000 V / 1000 V |
| Rated current | 175 A / 175 A / 175 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Approvals per | CSA 22.2 No 158 |
|---|---|
| Rated voltage CSA (Use Group B) | 1000 V |
| Rated current CSA (Use Group B) | 175 A |
| Rated voltage CSA (Use Group C) | 1000 V |
| Rated current CSA (Use Group C) | 175 A |
| Rated voltage CSA (Use Group D) | 1000 V |
| Rated current CSA (Use Group D) | 175 A |
| Approvals per | CSA 22.2 No 158 / CSA 22.2 No 158 / CSA 22.2 No 158 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 1000 V / 1000 V / 1000 V |
| Rated current | 175 A / 175 A / 175 A |
Electrical data - Power Loss
| Power loss, per pole (potential) | 6.267 W |
|---|---|
| Rated current I<sub>N</sub> for power loss specification | 192 A |
| Resistance value for specified, current-dependent power loss | 0 Ω |
Connection data
| Clamping units | 2 |
|---|---|
| Total number of potentials | 1 |
| Number of levels | 1 |
| Connection position | top |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | Bolt-type connection |
|---|---|
| Actuation type | Open-end, ring, socket wrench; 13 mm |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Nominal cross-section | 70 mm² |
| Clamping range | 2.5 … 70 mm² / 14 … 3/0 AWG |
| Type of cable lugs per DIN 46234 | Cable lugs for solder-free connectionsRing type, without insulating sleeve, for copper conductors |
| DIN 46234: 1 cable lug per side | 2.5 … 95 mm² |
| Type of cable lugs per DIN 46235 | Cable lugs for compression connectionsCover plate type for copper conductors |
| DIN 46235: 1 cable lug per side | 16 … 70 mm² |
| Thread size | M8 |
Physical data
| Width | 32 mm / 1.26 inches |
|---|---|
| Height | 132 mm / 5.197 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 61 mm / 2.402 inches |
Mechanical data
| Tightening torque | 6 … 12 Nm |
|---|---|
| Mounting type | DIN-35 rail, Panel mounting |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | beige |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Weight | 144.2 g |
Environmental requirements
| Continuous operating temperature | -40 … +120 °C |
|---|
Commercial data
| PU (SPU) | 10 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055143941990 |
| Customs tariff number | 85369095000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC000897 |
| ETIM 10.0 | EC000897 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.