Fast delivery within 72 Hours
Wago 884-3086
Cover; for stud terminal block; 185 and 300 mm²; yellow 884-3086
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From âĴ20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From âĴ40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Cover; for stud terminal block; 185 and 300 mm²; yellow 884-3086
Specification
Physical data
| Width | 52.9 mm / 2.08 inches |
|---|---|
| Height | 54 mm / 2.13 inches |
| Depth | 139.5 mm / 5.49 inches |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | yellow |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Weight | 30 g |
Commercial data
| PU (SPU) | 10 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055143941976 |
| Customs tariff number | 39169010900 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC002848 |
| ETIM 10.0 | EC002848 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 884-3086” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.