Fast delivery within 72 Hours
Wago 884-1200
High-current terminal block, 884 Series, open-end/ring/socket wrench und 17 mmThis through terminal block (item number 884-1200) is designed for quick and simple connections. This product features con…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
High-current terminal block, 884 Series, open-end/ring/socket wrench und 17 mmThis through terminal block (item number 884-1200) is designed for quick and simple connections. This product features conductor terminals and utilizes a bolt-type connection. With a bolt-type connection, conductors with crimped cable lugs are placed on the studs between the safety washer and the current bar. Tightening the hex nut to the correct torque connects the conductors.
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Nominal voltage (III/3) | 1000 V |
|---|---|
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 8 kV |
| Rated current | 269 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 1000 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 225 A |
| Rated current UL (Use Group B), factory wiring only | 310 A |
| Rated voltage UL (Use Group C) | 1000 V |
| Rated current UL (Use Group C) | 225 A |
| Rated current UL (Use Group C), factory wiring only | 310 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 1000 V / 1000 V |
| Rated current | 225 A / 225 A |
Electrical data - Power Loss
| Power loss, per pole (potential) | 8.683 W |
|---|---|
| Rated current I<sub>N</sub> for power loss specification | 269 A |
| Resistance value for specified, current-dependent power loss | 0 Ω |
Connection data
| Clamping units | 2 |
|---|---|
| Total number of potentials | 1 |
| Number of levels | 1 |
| Connection position | top |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | Bolt-type connection |
|---|---|
| Actuation type | Open-end, ring, socket wrench; 17 mm |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Nominal cross-section | 120 mm² |
| Clamping range | 6 … 120 mm² / 10 AWG … 250 kcmil |
| Type of cable lugs per DIN 46234 | Cable lugs for solder-free connectionsRing type, without insulating sleeve, for copper conductors |
| DIN 46234: 1 cable lug per side | 6 … 150 mm² |
| DIN 46234: 2 cable lugs per side | 6 … 120 mm² |
| Type of cable lugs per DIN 46235 | Cable lugs for compression connectionsCover plate type for copper conductors |
| DIN 46235: 1 cable lug per side | 16 … 150 mm² |
| DIN 46235: 2 cable lugs per side | 16 … 120 mm² |
| Thread size | M10 |
Physical data
| Width | 42 mm / 1.654 inches |
|---|---|
| Height | 133 mm / 5.236 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 72 mm / 2.835 inches |
Mechanical data
| Tightening torque | 10 … 20 Nm |
|---|---|
| Mounting type | DIN-35 rail, Panel mounting |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | beige |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Weight | 230 g |
Environmental requirements
| Continuous operating temperature | -40 … +120 °C |
|---|
Commercial data
| PU (SPU) | 5 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055143941815 |
| Customs tariff number | 85369095000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC000897 |
| ETIM 10.0 | EC000897 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.