Fast delivery within 72 Hours
Wago 883-7042
Jumper; 2-way; unplated; silver-colored 883-7042
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Jumper; 2-way; unplated; silver-colored 883-7042
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Nominal voltage (III/3) | 1000 V |
|---|---|
| Rated current | 192 A |
| Current at conductor cross-section (max.) mm² | 232 A |
Physical data
| Width | 34.3 mm / 1.35 inches |
|---|---|
| Depth | 10 mm / 0.394 inches |
Mechanical data
| Tightening torque | 3.2 … 3.7 Nm |
|---|
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | silver-colored |
| Weight | 45 g |
Commercial data
| PU (SPU) | 10 pcs |
|---|---|
| Packaging type | bag |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055143940948 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC000489 |
| ETIM 10.0 | EC000489 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 883-7042” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.