Fast delivery within 72 Hours
Wago 879-9000
WAGO’s communication module extends the WAGO Energy Meters and other Modbus RTU slaves with ETHERNET access. The Modbus TCP Module’s design is based on the 879 Series Energy Meters and has the same pr…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
WAGO’s communication module extends the WAGO Energy Meters and other Modbus RTU slaves with ETHERNET access. The Modbus TCP Module’s design is based on the 879 Series Energy Meters and has the same profile as these. There are various options for connecting the communication module to the energy meters:1. Connection to the energy meter via UART interface (one communication module per energy meter)2. Connection via RS-485 interface (up to 32 generic Modbus® slaves)Features:Communication module snaps onto WAGO’s energy meterModbus TCPDirect connection to the energy meters via RS-232 lateral UART interfaceRS-485 interface for connecting up to 32 generic Modbus RTU slavesConfiguration via configuration software or Modbus® function codesMaximum number of permitted Modbus TCP connections: 4
Specification
Technical data - Input
| Nominal input voltage U<sub>i nom</sub> | 5 VDC (SELV) |
|---|
Technical data - Signaling and communication
| Communications | Modbus (TCP), RS-232/-485 Interface |
|---|---|
| Configuration options | Configuration software |
| Transmission rate | ETHERNET: Twisted Pair S-UTP; 100 Ω; Cat. 5: 100 MBd (ETHERNET: 10/100 Mbit/s) |
Connection data - Connection 1
| Connection type | Modbus TCP/UDP |
|---|---|
| Connection technology | RJ-45 |
Connection data - Connection 2
| WAGO connector | WAGO 2604 Series |
|---|---|
| Connection technology | RS-485 |
Connection data - Connection 3
| Connection type | UART |
|---|---|
| Connection technology | Male connector; 4-pole |
Physical data
| Width | 17 mm / 0.67 inches |
|---|---|
| Height | 140 mm / 5.51 inches |
| Depth | 60 mm / 2.36 inches |
| Note (dimensions) | Height without cover: 92 mm |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Weight | 74 g |
|---|
Standards and specifications
| Conformity marking | CE |
|---|
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | CN |
| Customs tariff number | 85176200000 |
Product Classification
| UNSPSC | 43222605 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC002498 |
| ETIM 10.0 | EC002498 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.