Fast delivery within 72 Hours
Wago 879-3021
Short description:Crucial for trimming costs, comprehensive energy measurement is necessary to optimize energy consumption. WAGO’s portfolio has energy meters that simplify this task while offering se…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Short description:Crucial for trimming costs, comprehensive energy measurement is necessary to optimize energy consumption. WAGO’s portfolio has energy meters that simplify this task while offering several key advantages. They use push-in connection technology with a lever, making them connect quickly and easily. The devices have a width of just 72 mm for direct measurement. These slim profiles save a tremendous amount of control cabinet space. In addition to the values for active and reactive energy, the energy meters also record the mains frequency, as well as current, voltage and power for all phases. And the user can conveniently scan all of these energy characteristics at a glance on a large, illuminated display.Features:Push-in CAGE CLAMP® and lever save time at every stageReal space savings: 72 mm wide (4PS)Measurement of supply and consumptionEnergy measurement in four tariffsThe communications pro: M-Bus/Modbus® interface and two S0 pulse outputsFull transparency at a glance: display energy quality characteristics on an illuminated full-format displayIntuitive configuration: touch-sensitive controls and configuration app via Bluetooth®
Specification
Technical data - Configuration
| Configuration options | Touch-sensitive controls, Configuration app via Bluetooth® |
|---|
Technical data - Input
| Input signal type | Voltage, Current |
|---|---|
| Network configuration | Two-wire, three-wire and four-wire networks |
| Reference current I<sub>ref</sub> | 5 A |
| Measured variable | Voltage, Current, Electrical output, Mains frequency |
| Nominal input voltage U<sub>i nom</sub> | 3 x 230 … 400 VAC |
| Input voltage range | ±20 % |
| Input current I<sub>i</sub> | ≤ 65 A |
| Frequency range | 45 … 60 Hz |
Technical data - Communication
| Communications | Modbus®, M-Bus, Bluetooth® |
|---|---|
| Interface | RS-485 (2-wire); 2 x S0 interfaces (configurable) |
| Indicators | LCD with backlight |
| Rate control input | 230 VAC |
Technical data - Signal processing
| Measured variables (calculated) | Active and reactive energy in supply and reference direction |
|---|---|
| Measurement type (load profile) | No |
| Measured value acquisition | for direct connection |
Technical data - Measurement error
| Accuracy class | Class B (= 1 % error); Active energy per EN 50470-3 |
|---|---|
| Calibration validity period | 8 Jahre |
Technical data - Power supply
| Power supply type | Via measurement circuit |
|---|---|
| Power consumption P<sub>max.</sub> (phase; active power) | 2 W |
| Power consumption P<sub>max.</sub> (phase; apparent power) | 10 VA |
Safety and protection
| Dielectric strength | 4 kV; 1 min |
|---|---|
| Impulse withstand voltage (1.2/50 μs) | 6 kV |
| Pollution degree | 2 |
| Protection class | II |
| Protection type | IP51 / IP20; IP51 (front side); IP20 (connection) |
Connection data
| Connection position | Output top (PS) |
|---|---|
| Design | 4PS |
Connection data - Connection 1
| Connection type | Voltage/current |
|---|---|
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
| WAGO connector | WAGO 2616 Series |
| Actuation type | Lever |
| Strip length | 18 … 20 mm / 0.71 … 0.79 inches |
| Solid conductor | 0.75 … 16 mm² / 18 … 4 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.75 … 25 mm² / 18 … 4 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.75 … 16 mm² |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.75 … 16 mm² |
Connection data - Connection 2
| Connection type | Communication/rate control input |
|---|---|
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
| WAGO connector | WAGO 2604 Series |
| Actuation type | Lever |
| Strip length | 9 … 11 mm / 0.35 … 0.43 inches |
| Solid conductor | 0.2 … 4 mm² / 24 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.2 … 4 mm² / 24 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.25 … 2.5 mm² |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.25 … 2.5 mm² |
Physical data
| Width | 72 mm / 2.835 inches |
|---|---|
| Height | 140 mm / 5.512 inches |
| Depth | 63 mm / 2.48 inches |
| Note (dimensions) | Height without cover: 92 mm |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Housing design | DIN-rail-mount enclosure |
Material data
| Housing material | PC 940A |
|---|---|
| Weight | 280 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -40 … +70 °C |
|---|---|
| Relative humidity | ≤ 75 % (for storage ≤ 95 %) |
Standards and specifications
| Conformity marking | CE |
|---|---|
| Standards/specifications | EN 50470-1/3 |
| Accounting guideline | MID, METAS |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | CN |
| Customs tariff number | 90283019000 |
Product Classification
| UNSPSC | 41113630 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC001102 |
| ETIM 10.0 | EC001102 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.