Fast delivery within 72 Hours
Wago 873-953
Luminaire disconnect connector, 873 Series, Push-inEnjoy seamless electrical installations with this luminaire disconnect connector (item number 873-953). Ensure that the strip lengths are between 11 …
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Luminaire disconnect connector, 873 Series, Push-inEnjoy seamless electrical installations with this luminaire disconnect connector (item number 873-953). Ensure that the strip lengths are between 11 and 13 mm when connecting conductors to this luminaire disconnect connector. This product features conductor terminals and utilizes PUSH WIRE®. Our reliable PUSH WIRE® connection offers the fastest method for clamping conductors. It utilizes the conductor’s stiffness to overcome the clamping spring’s contact force. Dimensions: (19 x 13.2 x 42) mm (width x height x depth). This luminaire disconnect connector is suitable for conductor cross sections ranging from 0.75 mm² to 4 mm².
Specification
Notes
| Note | Touch-proof connectors are required for the ballast supply cables in fluorescent lighting fixtures in the USA and Canada. When replacing the ballast, the touch-proof connector is disconnected, the ballast is replaced, and the connection to the power supply is restored by reconnecting the connector. Reconnection streamlines ballast replacement while enhancing safety by safeguarding the installer from electric shock. The 873 Series Luminaire Disconnect Connectors are approved according to UL 2459 and CSA 22.2 for this type of application. |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | EN 60998 |
|---|---|
| Nominal voltage (II/2) | 400 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 4 kV |
| Rated current | 6 A |
| Ratings per | EN 60998 / EN 60998 / EN 60998 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 400 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Rated current | 6 A |
Electrical data - Ratings per IEC/EN 2
| Ratings per | EN 61984 |
|---|---|
| Ratings per | EN 61984 / EN 61984 / EN 61984 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
Connection data
| Clamping units | 9 |
|---|---|
| Total number of potentials | 3 |
Connection data - Connection 1
| Connection type | Plug |
|---|---|
| Connection technology | PUSH WIRE® |
| Actuation type | Push-in |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Solid conductor | 0.75 … 4 mm² / 16 … 12 AWG |
| Stranded conductor | 16 … 12 AWG |
| Strip length | 11 … 13 mm / 0.43 … 0.51 inches |
| Pole number | 3 |
Connection data - Connection 2
| Connection type | Socket |
|---|---|
| Solid conductor | 18 AWG |
| Strip length | 9 … 11 mm / 0.35 … 0.43 inches |
Physical data
| Width | 19 mm / 0.748 inches |
|---|---|
| Height | 13.2 mm / 0.52 inches |
| Depth | 42 mm / 1.654 inches |
Mechanical data
| Marking | 1 ⏚ 2 |
|---|
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | yellow |
| Fire load | 0.144 MJ |
| Weight | 7 g |
Commercial data
| Product Group | 8 (Misc. Chassis Mount Blocks) |
|---|---|
| PU (SPU) | 500 pcs |
| Packaging type | bag |
| Country of origin | CN |
| GTIN | 4050821857952 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121421 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-03-14 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-03-14 |
| ETIM 9.0 | EC002560 |
| ETIM 10.0 | EC002560 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.