Fast delivery within 72 Hours
Wago 870-967/999-950
Double-deck terminal block, 870 Series, light grayOur double-deck terminal block (item number 870-967/999-950) simplifies electrical installations. Ensure that the strip lengths are between 6 and 7 mm…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Double-deck terminal block, 870 Series, light grayOur double-deck terminal block (item number 870-967/999-950) simplifies electrical installations. Ensure that the strip lengths are between 6 and 7 mm when connecting conductors to this double-deck terminal block. The double-deck terminal block also serves as a through terminal block as well as a ground terminal block. Featuring conductor terminals along with CAGE CLAMP®, this product is highly versatile. Our trusted universal connection known as CAGE CLAMP® leads the way when it comes to connection technology and electrical interconnections. This double-deck terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 0.08 mm² to 2.5 mm².
Specification
Notes
| Safety Information | Max. insulation diameter: 4.4 mm |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 |
|---|---|
| Rated current | 18 A |
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
Electrical data - Ex information
| Rated voltage EN (Ex e II) | 440 V |
|---|
Electrical data - Power Loss
| Power loss, per pole (potential) | 0.431 W |
|---|---|
| Rated current I<sub>N</sub> for power loss specification | 18 A |
| Resistance value for specified, current-dependent power loss | 0.001 Ω |
Electrical data - General information
| Wiring direction | Front-entry wiring |
|---|
Connection data
| Clamping units | 4 |
|---|---|
| Total number of potentials | 2 |
| Number of levels | 2 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 4 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.08 … 1.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 6 … 7 mm / 0.24 … 0.28 inches |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Physical data
| Width | 5 mm / 0.197 inches |
|---|---|
| Height | 70 mm / 2.756 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 40 mm / 1.575 inches |
Mechanical data
| Potential marking | PE/L |
|---|---|
| Design | horizontal type |
| Mounting type | DIN-35 rail |
| Marking level | Side marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | light gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.162 MJ |
| Weight | 13.9 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 50 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4066966316643 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-41 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-41 |
| ETIM 9.0 | EC000901 |
| ETIM 10.0 | EC000901 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
| SCIP notification number (Austria) | 453d8e02-7edc-4475-854d-66342a2e6e47 |
| SCIP notification number (Belgium) | 30b048d3-dcde-4ee2-b9ce-ff5b2ababe57 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 179dae37-240c-4ae5-98e6-f1ad727a5149 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 8527bb34-6663-48fe-874c-97dccf562be4 |
| SCIP notification number (Denmark) | 68c74b48-79ed-49b7-87b6-343b4f220f40 |
| SCIP notification number (Finland) | 635662e6-1685-46ac-8829-5890f7bceaaa |
| SCIP notification number (France) | 77084f79-51ea-444a-81f3-a4ca615ba04f |
| SCIP notification number (Germany) | a2f85858-4adc-4408-9177-f5f95b9880bb |
| SCIP notification number (Hungary) | 2531f720-77bd-4295-829a-8f4c9d6422b4 |
| SCIP notification number (Italy) | 85093337-c414-4ff3-94f8-fbc2968ce270 |
| SCIP notification number (Netherlands) | e45670f1-dc8b-4ddf-8bd2-2aff425c8c10 |
| SCIP notification number (Poland) | 9a2f4004-f9e5-45e8-b642-08dc413b7aa9 |
| SCIP notification number (Romania) | dbedcbc1-6be7-44aa-9303-0951570b83ff |
| SCIP notification number (Sweden) | ded6fd9d-6e5e-4c6c-a01b-9eb42118f65f |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.