Fast delivery within 72 Hours
Wago 859-391
Relay module; Nominal input voltage: 110 VDC; 1 changeover contact; Railway; Red status indicator; Module width: 6 mm; 2,50 mm²; gray 859-391
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Relay module; Nominal input voltage: 110 VDC; 1 changeover contact; Railway; Red status indicator; Module width: 6 mm; 2,50 mm²; gray 859-391
Specification
Notes
| Note | To protect the relay coils and contacts, inductive loads must be dampened with an effective protection circuit. |
|---|
Technical data - Control circuit
| Nominal input voltage U<sub>N</sub> | 110 VDC |
|---|---|
| Input voltage range | ±30 % |
| Nominal input current at U<sub>N</sub> | 3 mA |
Technical data - Load circuit
| Number of changeover/switchover contacts | 1 |
|---|---|
| Contact material (relay) | AgSnO2 |
| Limiting continuous current | 5 A |
| Switching Voltage, Max. | 250 VAC |
| Switching power (resistive) max. | AC 1250 VA; DC (see load limit curve) |
| Switching capacity | AC-15: 3 A / 250 VAC; DC-13: 2 A / 24 VDC |
| Recommended minimum load | 10 V / 10 mA; 24 V / 1 mA |
| Pull-in time (typ.) | 15 ms |
| Drop-out time (typ.) | 25 ms |
| Bounce time (typ.) | 3.5 ms |
| Electrical life (NO; resistive load; 23 °C) | 50 x 10³ switching operations |
| Mechanical life | 5 x 10⁶ switching operations |
| Switching frequency with/without load (max.) | 6 min-1 / 180 min-1 |
Technical data - Signaling
| Status indicator | Red LED |
|---|
Safety and protection
| Rated voltage | 300 V |
|---|---|
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Overvoltage category | III |
| Pollution degree | 2 |
| Dielectric strength (control/load circuit) (AC, 1 min) | 4 kVrms |
| Dielectric strength (open contact) (AC, 1 min) | 1 kVrms |
| Insulation type (control/load circuit) | Reinforced insulation (safe isolation) |
| Insulation type (adjacent devices) | Reinforced insulation (safe isolation) |
| Protection type | IP20; in connected state or when using 859-525 end plate |
Connection data
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.08 … 1.5 mm² / 28 … 16 AWG |
| Strip length | 5 … 6 mm / 0.2 … 0.24 inches |
Physical data
| Width | 6 mm / 0.236 inches |
|---|---|
| Height | 91 mm / 3.583 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 56 mm / 2.205 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Mounting position | Horizontal (standing/lying); vertical |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Material group | I |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.432 MJ |
| Weight | 22.3 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation at U<sub>N</sub>) | -40 … +70 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +70 °C |
| Processing temperature | -25 … +50 °C |
| Temperature range of connection cable | ≥ (Tambient + 20 K) |
| Relative humidity | 5 … 95 % (no condensation permissible) |
| Operating altitude (max.) | 2000 m |
Standards and specifications
| Standards/specifications | EN 61010-2-201, EN 61810-1, EN 61373, UL 508, DNV |
|---|
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 10 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | CN |
| GTIN | 4055143604253 |
| Customs tariff number | 85364900990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39122334 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-37-16-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-37-16-01 |
| ETIM 9.0 | EC001437 |
| ETIM 10.0 | EC001437 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 7(a) |
| SCIP notification number (Austria) | 6d12ed06-fbf3-46a1-a654-630e8d49ec3a |
| SCIP notification number (Belgium) | 204a505a-779b-47fd-bb86-ece19e28e6f6 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 52694fa5-7fde-4b35-8106-adf982eee3cc |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 25a17a55-10db-48ed-bd57-1f856ac46747 |
| SCIP notification number (Denmark) | 50126113-d1c1-4fed-8ff4-c751f9813eff |
| SCIP notification number (Finland) | e6292971-97d1-4062-99e2-1f8d520ffe86 |
| SCIP notification number (France) | dc7b4162-3d72-47f2-a6ca-a778864afaac |
| SCIP notification number (Germany) | bdf824c4-0b3f-474f-b497-66278509560c |
| SCIP notification number (Hungary) | 58a34e58-8285-4ce7-aca7-c5dd0d887a32 |
| SCIP notification number (Italy) | f6ec7b34-e646-4dac-82b3-bc9d30a8a37e |
| SCIP notification number (Netherlands) | a5a1c421-7f99-42f1-971a-c6ab6f7bbcaa |
| SCIP notification number (Poland) | 5dcd3f8d-80ba-40ba-ae3d-753b370f3f76 |
| SCIP notification number (Romania) | c2238359-5fcc-49dd-b253-48ff3cbaac69 |
| SCIP notification number (Sweden) | 6b37fa18-396b-4c17-a57e-87c804f6fa3c |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 859-391” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.