Fast delivery within 72 Hours
Wago 858-518
Relay module; Nominal input voltage: 230 VAC; 4 changeover contacts; Limiting continuous current: 5 A; with gold contacts; with manual operation; Red status indicator; Module width: 31 mm; 1,50 mm² 85…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Relay module; Nominal input voltage: 230 VAC; 4 changeover contacts; Limiting continuous current: 5 A; with gold contacts; with manual operation; Red status indicator; Module width: 31 mm; 1,50 mm² 858-518
Specification
Notes
| Note | To prevent damaging the gold layer, 30 VDC switching voltages and 50 mA currents must not be exceeded. Higher switching power eventually evaporates the gold layer. The resulting deposits in the housing may reduce service life. |
|---|
Technical data - Control circuit
| Nominal input voltage U<sub>N</sub> | 230 VAC |
|---|---|
| Input voltage range | -20 … +10 % |
| Nominal input current at U<sub>N</sub> | 9 mA |
Technical data - Load circuit
| Number of changeover/switchover contacts | 4 |
|---|---|
| Contact material (relay) | AgCe + Au |
| Limiting continuous current | 5 A |
| Inrush current (resistive) max. | (AC) 15 A / 4 s |
| Switching Voltage, Max. | 250 VAC |
| Switching power (resistive) max. | AC 1250 VA; DC (see load limit curve) |
| Switching capacity | AC-15: 1 A / 240 VAC; DC-13: 2 A / 24 VDC |
| Recommended minimum load | 5 V / 1 mA / 50 mW |
| Pull-in time (typ.) | 25 ms |
| Drop-out time (typ.) | 35 ms |
| Bounce time (typ.) | 4 ms |
| Electrical life (NO; resistive load; 23 °C) | 100 x 10³ switching operations |
| Mechanical life | 20 x 10⁶ switching operations |
Technical data - Signaling
| Status indicator | Red LED, Mechanical |
|---|
Safety and protection
| Rated voltage | 300 V |
|---|---|
| Rated impulse withstand voltage | 2.5 kV |
| Overvoltage category | II |
| Pollution degree | 2 |
| Dielectric strength (control/load circuit) (AC, 1 min) | 1.5 kVrms |
| Dielectric strength (open contact) (AC, 1 min) | 1 kVrms |
| Dielectric strength (load/load circuit) (AC, 1 min) | 1.5 kVrms |
| Insulation type (control/load circuit) | Basic insulation |
| Insulation type (open contact) | Functional insulation |
| Insulation type (load/load circuit) | Basic insulation |
| Insulation type (adjacent devices) | Reinforced insulation (safe isolation) |
| Protection type | IP20 |
Connection data
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Solid conductor | 0.34 … 1.5 mm² / 22 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.34 … 1.5 mm² / 22 … 16 AWG |
| Strip length | 9 … 10 mm / 0.35 … 0.39 inches |
| Note (conductor cross-section) | 2 x 0.34 … 2 x 1.5 mm² / 1 x 2.5 mm² / 2 x 22 … 2 x 16 AWG |
Physical data
| Width | 31 mm / 1.22 inches |
|---|---|
| Height | 97 mm / 3.819 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 73 mm / 2.874 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Mounting position | horizontal (standing/lying); vertical |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Fire load | 1.254 MJ |
| Weight | 96.6 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation at U<sub>N</sub>) | -25 … +70 °C |
|---|---|
| Ambient temperature UL (operation at U<sub>N</sub>) | -25 … 50 °C |
| Ambient temperature (storage) | -40 … +70 °C |
| Processing temperature | -25 … +50 °C |
| Temperature range of connection cable | ≥ (Tambient + 25 K) |
| Relative humidity | 5 … 85 % |
| Operating altitude (max.) | 2000 m |
Standards and specifications
| Standards/specifications | EN 61010-2-201, EN 61810-1, EN 61373, UL 508 (max. 50 °C), DNV |
|---|
Basic relay
| WAGO Basic Relay | 858-153 |
|---|
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 5 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | CN |
| GTIN | 4055143568210 |
| Customs tariff number | 85364900990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39122334 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-37-16-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-37-16-01 |
| ETIM 9.0 | EC001437 |
| ETIM 10.0 | EC001437 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 858-518” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.