Fast delivery within 72 Hours
Wago 858-189
Basic relay; Nominal input voltage: 230 VAC; 2 changeover contacts; Limiting continuous current: 12 A; with manual operation; Module width: 22 mm; Module height: 35mm 858-189
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Basic relay; Nominal input voltage: 230 VAC; 2 changeover contacts; Limiting continuous current: 12 A; with manual operation; Module width: 22 mm; Module height: 35mm 858-189
Specification
Technical data - Control circuit
| Nominal input voltage U<sub>N</sub> | 230 VAC |
|---|---|
| Nominal input current at U<sub>N</sub> | 11 mA |
Technical data - Load circuit
| Number of changeover/switchover contacts | 2 |
|---|---|
| Contact material (relay) | AgNi |
| Limiting continuous current | 12 A |
| Inrush current (resistive) max. | (AC) 24 A / 4 s |
| Switching Voltage, Max. | 250 VAC |
| Switching power (resistive) max. | AC 3000 VA; DC (see load limit curve) |
| Switching capacity | AC-15: 1.5 A / 240 VAC; DC-13: 0.1 A / 250 VDC |
| Recommended minimum load | 10 V / 5 mA / 300 mW |
| Pull-in time (typ.) | 10 ms |
| Drop-out time (typ.) | 8 ms |
| Electrical life (NO; resistive load; 23 °C) | 100 x 10³ switching operations |
| Mechanical life | 20 x 10⁶ switching operations |
| Switching frequency with/without load (max.) | 20 min-1 / 200 min-1 |
Technical data - Signaling
| Status indicator | Red LED, Mechanical |
|---|
Safety and protection
| Dielectric strength (control/load circuit) (AC, 1 min) | 2.5 kVrms |
|---|---|
| Dielectric strength (open contact) (AC, 1 min) | 1.5 kVrms |
| Dielectric strength (load/load circuit) (AC, 1 min) | 2.5 kVrms |
| Protection type | IP20 |
Physical data
| Width | 21.2 mm / 0.835 inches |
|---|---|
| Height from the surface | 35.6 mm / 1.402 inches |
| Depth | 27.5 mm / 1.083 inches |
Mechanical data
| Mounting type | Pluggable module |
|---|
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Weight | 31.5 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation at U<sub>N</sub>) | -40 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
Standards and specifications
| Standards/specifications | EN 61810-1 |
|---|
Commercial data
| PU (SPU) | 3 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055143693264 |
| Customs tariff number | 85364900990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39122334 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-37-16-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-37-16-01 |
| ETIM 9.0 | EC001437 |
| ETIM 10.0 | EC001437 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 858-189” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.