Fast delivery within 72 Hours
Wago 858-171
Basic relay; Nominal input voltage: 24 VDC; 4 changeover contacts; Limiting continuous current: 5 A; with gold contacts; with manual operation; Module width: 22 mm; Module height: 35mm 858-171
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Basic relay; Nominal input voltage: 24 VDC; 4 changeover contacts; Limiting continuous current: 5 A; with gold contacts; with manual operation; Module width: 22 mm; Module height: 35mm 858-171
Specification
Notes
| Note | To prevent damaging the gold layer, 30 VDC switching voltages and 50 mA currents must not be exceeded. Higher switching power eventually evaporates the gold layer. The resulting deposits in the housing may reduce service life. |
|---|
Technical data - Control circuit
| Nominal input voltage U<sub>N</sub> | 24 VDC |
|---|---|
| Nominal input current at U<sub>N</sub> | 42 mA |
Technical data - Load circuit
| Number of changeover/switchover contacts | 4 |
|---|---|
| Contact material (relay) | AgCe + Au |
| Limiting continuous current | 5 A |
| Inrush current (resistive) max. | (AC) 15 A / 4 s |
| Switching Voltage, Max. | 250 VAC |
| Switching power (resistive) max. | AC 1000 VA; DC (see load limit curve) |
| Recommended minimum load | 5 V / 1 mA / 50 mW |
| Pull-in time (typ.) | 25 ms |
| Drop-out time (typ.) | 25 ms |
| Bounce time (typ.) | 4 ms |
| Electrical life (NO; resistive load; 23 °C) | 100 x 10³ switching operations |
| Mechanical life | 20 x 10⁶ switching operations |
Technical data - Signaling
| Status indicator | Red LED, Mechanical |
|---|
Safety and protection
| Dielectric strength (control/load circuit) (AC, 1 min) | 1.5 kVrms |
|---|---|
| Dielectric strength (open contact) (AC, 1 min) | 1 kVrms |
| Dielectric strength (load/load circuit) (AC, 1 min) | 1.5 kVrms |
| Protection type | IP20 |
Physical data
| Width | 21.5 mm / 0.846 inches |
|---|---|
| Height from the surface | 35 mm / 1.378 inches |
| Depth | 28 mm / 1.102 inches |
Mechanical data
| Mounting type | Pluggable module |
|---|
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Weight | 38.8 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation at U<sub>N</sub>) | -25 … +70 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +80 °C |
Standards and specifications
| Standards/specifications | EN 61810-1 |
|---|
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 3 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | CN |
| GTIN | 4055143532068 |
| Customs tariff number | 85364900990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39122334 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-37-16-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-37-16-01 |
| ETIM 9.0 | EC001437 |
| ETIM 10.0 | EC001437 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 858-171” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.