Fast delivery within 72 Hours
Wago 857-808
Short description:WAGO’s temperature signal conditioner records signals from Pt46 and Cu53 sensors, converting a temperature signal into a standard analog signal at the output.Features:2-, 3- and 4-wi…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Short description:WAGO’s temperature signal conditioner records signals from Pt46 and Cu53 sensors, converting a temperature signal into a standard analog signal at the output.Features:2-, 3- and 4-wire connection technology Calibrated measurement range switchingDetects a sensor wire break/short circuitDetects measurement range underflow/overflowClipping capability for analog signal limitation to output end values 3-way electrical isolation with 2.5Â kV test voltage
Specification
Technical data - Configuration
| Configuration options | DIP switch |
|---|
Technical data - Input
| Input signal type | Pt sensors, Cu sensors |
|---|
Technical data - Input (RTD sensors)
| Sensor types (RTD) | Pt46, Cu53 |
|---|---|
| Sensor connection | 2-wire; 3-wire; 4-wire (switchable) |
| Sensor power supply (RTD) max. | ≤ 0.5 mA |
| Temperature measurement range (RTD) | −200 … +300 °C (Pt46), 0 … 180 °C (Cu53) |
| Measurement span (RTD) min. | 50 K |
Technical data - Output (analog)
| Output signal type | Current, Voltage |
|---|---|
| Output signal (voltage) | 0 … 5 V, 1 … 5 V, 0 … 10 V, 2 … 10 V |
| Output signal (current) | 0 … 10 mA, 2 … 10 mA, 0 … 20 mA, 4 … 20 mA |
| Load impedance (voltage output) | ≥ 2 kΩ |
| Load impedance (current output) | ≤ 600 Ω |
Technical data - Signal processing
| Step response (typ.) | 180 ms (2-wire), 360 ms (3-wire) |
|---|
Technical data - Measurement error
| Transmission error (typ.) | ≤ 0.1 % at full measurement span |
|---|---|
| Transmission error for the set measurement range | ≤ ((10 K/set measurement range [K]) + 0.1) % |
| Temperature coefficient | ≤ 0.02 %/K |
Technical data - Power supply
| Power supply type | 24 VDC |
|---|---|
| Nominal supply voltage U<sub>S</sub> | 24 VDC |
| Supply voltage range | ±30 % |
| Current consumption at nominal supply voltage | ≤ 40 mA |
Safety and protection
| Protection type | IP20 |
|---|
Safety and protection - Test voltage
| Test voltage (input/output/supply) | 2.5 kVAC; 50 Hz; 1 min |
|---|
Connection data
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.34 … 2.5 mm² / 22 … 14 AWG |
| Strip length | 9 … 10 mm / 0.35 … 0.39 inches |
Physical data
| Width | 6 mm / 0.236 inches |
|---|---|
| Height | 94 mm / 3.701 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 97.8 mm / 3.85 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
|---|---|
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.363 MJ |
| Weight | 35.4 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -25 … +70 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Relative humidity | 5 … 95 % (no condensation permissible) |
| Operating altitude (max.) | 2000 m |
Standards and specifications
| Conformity marking | CE |
|---|---|
| EMC immunity to interference | EN 61000-6-2 |
| EMC emission of interference | EN 61000-6-4 |
| Standards/specifications | DNV |
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | bag |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4050821468929 |
| Customs tariff number | 85437090300 |
Product Classification
| UNSPSC | 41112109 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-21-01-29 |
| eCl@ss 9.0 | 27-21-01-29 |
| ETIM 9.0 | EC002919 |
| ETIM 10.0 | EC002919 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1, 75980-60-8, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide, Phosphine oxide, diphenyl(2,4,6-trimethylbenzoyl)- |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | 2c1579c0-c6f4-474e-a7c7-caa710828ad3 |
| SCIP notification number (Belgium) | f75ef945-81c3-417d-9f00-efd30c3fd9f1 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 0018f2cc-f61d-45d9-9c67-b40be6339a9d |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 34f39757-eea5-4d9d-9f10-9c3d4800de5f |
| SCIP notification number (Denmark) | 9d762cdc-b416-4cf3-8c35-9d8afea75ea6 |
| SCIP notification number (Finland) | 8f318f07-fa79-4b58-8793-8ae11a876899 |
| SCIP notification number (France) | 2da53d2d-747c-4ccd-9419-29aff8ebaeaa |
| SCIP notification number (Germany) | 0b2f4d0c-24ca-485c-86ff-aa24e3f1af27 |
| SCIP notification number (Hungary) | 4af08aee-d2b5-4a73-b4b7-46525f9de1f7 |
| SCIP notification number (Italy) | e7fb06f4-4f09-4c7f-b3a8-52e2ab9f2ef0 |
| SCIP notification number (Netherlands) | c7440523-ca83-4d45-bd29-68b1d1db048f |
| SCIP notification number (Poland) | aa442ccd-9d69-4fec-8d22-b68cccabf36d |
| SCIP notification number (Romania) | 821241ef-4351-4814-8746-92fa9a8cd9c7 |
| SCIP notification number (Sweden) | fcec4845-5efe-4681-87c2-8ed56a2c14fa |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.