Fast delivery within 72 Hours
Wago 855-501/800-1001
Short description:WAGO’s plug-in current transformers (855 Series) are inductive, single-conductor current transformers. Due to the measurement principle used, these current transformers are exclusive…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Short description:WAGO’s plug-in current transformers (855 Series) are inductive, single-conductor current transformers. Due to the measurement principle used, these current transformers are exclusively designed for AC network applications.Features:Screwless CAGE CLAMP® connection technologySeveral mounting options availableVibration- and shock-resistantHigh mechanical retention forcesHigh current-carrying capacityContinuous overload of 120 % the nominal primary currentLow-voltage current transformer for operating voltages up to max. 1.2 kVFor 690 V power networksUL recognized components
Specification
Technical data - Input
| Measured variable | Current |
|---|
Technical data - Input – current transformer
| Rated continuous thermal current I<sub>cth</sub> | 1.2 x IN |
|---|---|
| Rated short-time thermal current I<sub>th</sub> | 60 x IN / 1 s (max. 100 kA / 1 s) |
| Overcurrent limiting factor | FS5 / FS10 (type dependent; see type plate inscription) |
| Rated frequency | 50 … 60 Hz |
| Primary rated current | 800 A |
Technical data - Output – current transformer
| Secondary rated current | 1 A |
|---|---|
| Rated power S<sub>r</sub> | 10 VA |
Technical data - Measurement error
| Accuracy class | 1 |
|---|
Safety and protection
| Test voltage | 6 kVAC; 50 Hz; 1 min |
|---|---|
| Highest voltage for equipment U<sub>m</sub> | 1.2 kVrmsAC |
Connection data
| Feedthrough for measurement conductor | Ø 44 mm |
|---|
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Strip length | 9 … 10 mm / 0.35 … 0.39 inches |
| Solid conductor | 0.08 … 4 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 4 mm² / 28 … 12 AWG |
Physical data
| Width | 85 mm / 3.346 inches |
|---|---|
| Height | 105.25 mm / 4.144 inches |
| Depth | 52 mm / 2.047 inches |
Mechanical data
| Mounting type | Closed current transformer, Installation on mounting plate, Installation on round cable |
|---|
Material data
| Insulation class | E |
|---|---|
| Weight | 380 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -5 … +50 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -25 … +70 °C |
| Operating altitude (max.) | 1000 m |
Standards and specifications
| Conformity marking | CE |
|---|---|
| Standards/specifications | EN 61869-1, EN 61869-2, UL: E356480 |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | HU |
| Customs tariff number | 85043129900 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121032 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-21-09-02 |
| eCl@ss 9.0 | 27-21-09-02 |
| ETIM 9.0 | EC002048 |
| ETIM 10.0 | EC002048 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.