Fast delivery within 72 Hours
Wago 855-4209/100-001
Short description:This compact split-core current transformers are ideal for retrofitting existing systems. They are perfect for applications in which the current path must not be disrupted. The trans…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Short description:This compact split-core current transformers are ideal for retrofitting existing systems. They are perfect for applications in which the current path must not be disrupted. The transformer’s accuracy permits exact current measurements. The split-core current transformers can supply the specified rated power at the secondary connection. Two UV-resistant cable ties are also included for secure and easy mounting. Lever-operated CAGE CLAMP® connectors provide a secondary connection on the bottom. For safe installation, a shorting link is supplied, which can be placed in the parking position directly on the current transformer when not in use.Features:Transmission ratios of 100 A on primary side and 333 mV on secondary sideNo primary cable interruptionIdeal for use in very confined spacesRapid mountingFor use around insulated cables (up to 18 mm Ø)Compact and hingedConnectors with levers for all conductor types up to max. 4 mm²Including shorting link
Specification
Technical data - Input
| Measured variable | Current |
|---|
Technical data - Input – current transformer
| Rated continuous thermal current I<sub>cth</sub> | 100 % |
|---|---|
| Rated short-time thermal current I<sub>th</sub> | 60 x IN / 1 s |
| Rated surge current I<sub>dyn</sub> | 2.5 x Ith |
| Rated frequency | 50 … 60 Hz |
| Primary rated current | 60 A |
Technical data - Output – current transformer
| Output signal (voltage) | 333 mV |
|---|
Technical data - Measurement error
| Accuracy class | 1 |
|---|
Safety and protection
| Protection type | IP20 |
|---|---|
| Test voltage | 6 kVAC; 50 Hz; 1 min |
| Highest voltage for equipment U<sub>m</sub> | 720 VrmsAC |
Connection data
| Feedthrough for measurement conductor | Ø 18 mm |
|---|
Connection data - Connection 2
| Connection type | Secondary |
|---|---|
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
| WAGO connector | WAGO 221-2411 |
| Actuation type | Lever |
| Strip length | 11 mm / 0.43 inches |
| Solid conductor | 0.2 … 4 mm² / 20 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.2 … 4 mm² / 18 … 14 AWG |
Physical data
| Width | 59.6 mm / 1.95 inches |
|---|---|
| Height | 82.6 mm / 3.25 inches |
| Depth | 44.6 mm / 1.76 inches |
Mechanical data
| Mounting type | Split-core current transformer (suspended) |
|---|
Material data
| Weight | 285 g |
|---|
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -10 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -20 … +70 °C |
| Relative humidity | 5 … 85 % (without condensation) |
| Operating altitude (max.) | 2000 m |
Standards and specifications
| Conformity marking | CE |
|---|---|
| Standards/specifications | EN 61869-1, EN 61869-2 |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | CZ |
| Customs tariff number | 85043129900 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121008 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC002048 |
| ETIM 10.0 | EC002048 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.