Fast delivery within 72 Hours
Wago 855-4201/150-203
Short description:This compact split-core current transformers are ideal for retrofitting existing systems. They are perfect for applications in which the current path must not be disrupted. The trans…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Short description:This compact split-core current transformers are ideal for retrofitting existing systems. They are perfect for applications in which the current path must not be disrupted. The transformer’s accuracy permits exact current measurements. The split-core current transformers can supply the specified rated power at the secondary connection. Two UV-resistant cable ties are also included for secure and easy mounting. Lever-operated CAGE CLAMP® connectors provide a secondary connection on the bottom. For safe installation, a shorting link is supplied, which can be placed in the parking position directly on the current transformer when not in use.Features:Transmission ratios of 150 A (primary side) and 1 A (secondary side)No primary cable interruptionIdeal for use in very confined spacesRapid mountingFor use around insulated cables (up to 18 mm Ø)Compact and hingedConnectors with levers for all conductor types up to max. 4 mm²Including shorting link
Specification
Technical data - Input – current transformer
| Rated frequency | 50 … 60 Hz |
|---|---|
| Primary rated current | 150 A |
Safety and protection
| Protection type | IP20 |
|---|---|
| Test voltage | 6 kVAC; 50 Hz; 1 min |
| Highest voltage for equipment U<sub>m</sub> | 720 VrmsAC |
Connection data - Connection 2
| Strip length | 11 mm / 0.43 inches |
|---|---|
| Solid conductor | 0.2 … 4 mm² / 20 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.2 … 4 mm² / 18 … 14 AWG |
Physical data
| Width | 59.6 mm / 1.95 inches |
|---|---|
| Height | 82.6 mm / 3.25 inches |
| Depth | 44.6 mm / 1.76 inches |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -10 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -20 … +70 °C |
| Relative humidity | 5 … 85 % (without condensation) |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.