Fast delivery within 72 Hours
Wago 855-4005/150-101
Short description:WAGO’s compact split-core current transformers are ideal for retrofitting existing systems. They are perfect for applications in which the current path must not be disrupted. The tra…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Short description:WAGO’s compact split-core current transformers are ideal for retrofitting existing systems. They are perfect for applications in which the current path must not be disrupted. The transformer’s accuracy permits extremely precise current measurements. The split-core current transformers are capable of supplying the specified rated power at the end of the secondary cable. All transformers are supplied with color-coded cables. Two UV-resistant cable ties are also included for secure and easy mounting.Features:Current ratios from 150Â A (primary side) and 5Â A (secondary side)No primary cable interruptionIdeal for use in very confined spacesRapid mountingFor use around insulated cables up to 18Â mm diameterCompact and hingedColor-coded connection cable (0.5Â m)
Specification
Technical data - Input
| Measured variable | Current |
|---|
Technical data - Input – current transformer
| Rated continuous thermal current I<sub>cth</sub> | 100 % |
|---|---|
| Rated short-time thermal current I<sub>th</sub> | 60 x IN / 1 s |
| Rated surge current I<sub>dyn</sub> | 2.5 x Ith |
| Rated frequency | 50 … 60 Hz |
| Primary rated current | 150 A |
Technical data - Output – current transformer
| Secondary rated current | 5 A |
|---|---|
| Rated power S<sub>r</sub> | 1 VA |
Technical data - Measurement error
| Accuracy class | 1 |
|---|
Safety and protection
| Protection type | IP20 |
|---|---|
| Test voltage | 3 kVAC; 50 Hz; 1 min |
| Highest voltage for equipment U<sub>m</sub> | 720 VrmsAC |
Connection data
| Feedthrough for measurement conductor | Ø 18 mm |
|---|---|
| Cable type | 2 x 1.5 mm²; fine-stranded |
| Color code | black = S1; red = S2 |
Physical data
| Cable length | 0.5 m |
|---|---|
| Width | 57.2 mm / 2.25 inches |
| Height | 67 mm / 2.64 inches |
| Depth | 49 mm / 1.93 inches |
Mechanical data
| Mounting type | Split-core current transformer (suspended) |
|---|
Material data
| Weight | 341 g |
|---|
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -10 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -20 … +70 °C |
| Relative humidity | 5 … 85 % (without condensation) |
| Operating altitude (max.) | 2000 m |
Standards and specifications
| Conformity marking | CE |
|---|---|
| Standards/specifications | EN 61869-1, EN 61869-2 |
Commercial data
| Product Group | 29 (INTERFACE ELECTRONIC (NET)) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | Box |
| Country of origin | NL |
| Customs tariff number | 85043180888 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121006 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-21-09-02 |
| eCl@ss 9.0 | 27-21-09-02 |
| ETIM 9.0 | EC002048 |
| ETIM 10.0 | EC002048 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.