Fast delivery within 72 Hours
Wago 855-2701/035-001
Short description:WAGO’s plug-in current transformers (855 Series) are inductive, single-conductor current transformers. Due to the measurement principle used, these current transformers are exclusive…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Short description:WAGO’s plug-in current transformers (855 Series) are inductive, single-conductor current transformers. Due to the measurement principle used, these current transformers are exclusively designed for AC network applications.Features:All-new design with picoMAX® connection technologyReady for space-restricted applicationsSimple assembly permits 17.5 mm phase spacing, allowing perfect adjustment to any circuit breaker.Easily mount on DIN-rail or panels via DIN-rail adapter (855-9927)Convert current from 64 A or 35 A to 1 AAccuracy class: 1
Specification
Technical data - Input
| Measured variable | Current |
|---|
Technical data - Input – current transformer
| Rated continuous thermal current I<sub>cth</sub> | 100 % |
|---|---|
| Rated short-time thermal current I<sub>th</sub> | 60 x IN / 1 s |
| Rated surge current I<sub>dyn</sub> | 2.5 x Ith |
| Rated frequency | 50 … 60 Hz |
| Primary rated current | 35 A |
Technical data - Output – current transformer
| Secondary rated current | 1 A |
|---|---|
| Rated power S<sub>r</sub> | 0.2 VA |
Technical data - Measurement error
| Accuracy class | 1 |
|---|
Safety and protection
| Protection type | IP20 |
|---|---|
| Test voltage | 3 kVAC; 50 Hz; 1 min |
| Highest voltage for equipment U<sub>m</sub> | 720 VrmsAC |
Connection data
| Feedthrough for measurement conductor | Ø 7.5 mm |
|---|
Connection data - Connection 1
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| WAGO connector | picoMAX® 3.5, 2091-1122 |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
| Solid conductor | 0.2 … 1.5 mm² / 24 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.2 … 1.5 mm² / 24 … 14 AWG |
Physical data
| Width | 27 mm / 1.063 inches |
|---|---|
| Height | 46 mm / 1.811 inches |
| Depth | 23 mm / 0.906 inches |
Mechanical data
| Mounting type | Closed current transformer, Mounting on DIN-rail via DIN-rail adapter, Installation on round cable |
|---|
Material data
| Insulation class | E |
|---|---|
| Housing material | PA 66 |
| Weight | 48.4 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -10 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -20 … +70 °C |
| Relative humidity | 5 … 85 % (without condensation) |
| Operating altitude (max.) | 2000 m |
Standards and specifications
| Conformity marking | CE |
|---|---|
| Standards/specifications | EN 61869-1, EN 61869-2, UL |
Commercial data
| PU (SPU) | 15 (1) pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | NL |
| Customs tariff number | 85043129900 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121032 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-21-09-02 |
| eCl@ss 9.0 | 27-21-09-02 |
| ETIM 9.0 | EC002048 |
| ETIM 10.0 | EC002048 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.