Fast delivery within 72 Hours
Wago 855-1700/032-000
Short description:WAGO’s picoMAX® plug-in current transformer with low-power output is specifically tailored to WAGO’s 750 Series 3-Phase Power Measurement Modules. Features:All-new, low-power output…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Short description:WAGO’s picoMAX® plug-in current transformer with low-power output is specifically tailored to WAGO’s 750 Series 3-Phase Power Measurement Modules. Features:All-new, low-power output design with picoMAX®Assembly via side latchesCan be mounted directly on an ECB
Specification
Notes
| Note | The 855-1700/032-000 Plug-In Current Transformer is exclusive to the WAGO I/O System and shall only be used with WAGO's 750 Series 3-Phase Power Measurement Modules., Recommended conductor cross-section and length: 1.5 mm² (14 AWG) and maximum 3.0 m at the output, Measurement range: 0.8 to 32 A in combination with the 3-Phase Power Measurement Modules (750-493/-494/-495), Testing adheres to EN 61869-2 with a conversion ratio of 16 A/0.16 A (accuracy class: 0.5) and an extended primary current of 200%. |
|---|
Technical data - Input
| Measured variable | Current |
|---|
Technical data - Input – current transformer
| Rated short-time thermal current I<sub>th</sub> | 2 kA / 0.1 s |
|---|---|
| Rated surge current I<sub>dyn</sub> | 2.5 x Ith |
| Rated frequency | 50 … 60 Hz |
| Primary rated current | 32 A |
Technical data - Output – current transformer
| Secondary rated current | 0.32 A |
|---|---|
| Rated power S<sub>r</sub> | 0.01 VA |
Technical data - Measurement error
| Accuracy class | 0.5 |
|---|
Safety and protection
| Protection type | IP20 |
|---|---|
| Test voltage | 3 kVAC; 50 Hz; 1 min |
| Highest voltage for equipment U<sub>m</sub> | 720 VrmsAC |
Connection data
| Feedthrough for measurement conductor | Ø 5.0 mm |
|---|
Connection data - Connection 1
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| WAGO connector | picoMAX® 3.5, 2091-1122 |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
| Solid conductor | 0.2 … 1.5 mm² / 24 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.2 … 1.5 mm² / 24 … 14 AWG |
Physical data
| Width | 17 mm / 0.669 inches |
|---|---|
| Height | 34 mm / 1.339 inches |
| Depth | 23 mm / 0.906 inches |
Mechanical data
| Mounting type | Closed current transformer, Installation on round cable |
|---|
Material data
| Insulation class | E |
|---|---|
| Housing material | PA 66 |
| Weight | 11 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -10 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -20 … +70 °C |
| Relative humidity | 5 … 85 % (without condensation) |
| Operating altitude (max.) | 2000 m |
Standards and specifications
| Standards/specifications | EN 61869-2, EN 61010-1 |
|---|
Commercial data
| PU (SPU) | 15 (1) pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | NL |
| Customs tariff number | 85043129900 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121006 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-21-09-02 |
| eCl@ss 9.0 | 27-21-09-02 |
| ETIM 9.0 | EC002048 |
| ETIM 10.0 | EC002048 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 855-1700/032-000” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.