Fast delivery within 72 Hours
Wago 852-1328
The configurable 852-1328 Industrial ETHERNET Switch is equipped with six 10/100/1000BASE-T ports and two 1000BASE-SX/LX SFP ports (SFP modules are optional). Data encryption complies with IEEE802.1AE…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The configurable 852-1328 Industrial ETHERNET Switch is equipped with six 10/100/1000BASE-T ports and two 1000BASE-SX/LX SFP ports (SFP modules are optional). Data encryption complies with IEEE802.1AE (MAC Security Standard) for communication via SFP slots (ports 7 and 8). This functionality, combined with compact dimensions, makes WAGO’s managed switch ideal for retrofitting network security during operation of the automation system. The customer application remains unchanged. The optional authentication of the other participants in the network is port-specific in accordance with IEEE 802.1X and RADIUS server.Packaged in a rugged housing, this switch offers a redundant power supply. Features:Web-based (HTTP(S))Configuration and diagnostics via SNMPv3Redundant DC power supplySupply voltage range: 9 … 48 VDCFull compliance with IEEE802.3, 802.3u, 802.3z, 802.3x, 802.3ab, 802.1p, 802.1X, 802.1Q and 802.1AE standardsNon-blocking, store-and-forward switchingAuto-negotiation at all 10/100/1000BASE-T portsAuto‐MDI/MDIX (crossover) at all 10/100/1000Base‐T portsSNMP v1/v2c/v3
Specification
Technical data
| Switching mode | Store-and-forward; non-blocking |
|---|---|
| Number of 1 Gb/s ports | 6 |
| Number of 1 Gb/s ports SFP | 2 |
| Communication standards | IEEE 802.3 10BASE-T, IEEE 802.3u 100BASE-TX, IEEE 802.3ab 1000BASE-T, IEEE 802.3z 1000BASE-SX/LX, IEEE 802.3x Flow Control, IEEE 802.1p Prioritization, IEEE 802.1x Port Authentication, IEEE 802.1Q VLAN Tagging, IEEE 802.1AE MAC Security |
| Redundancy function | Redundant DC power supply |
| Configuration options | Web-based (HTTP(S)), SNMPv1/v2c/v3 |
| Diagnostics | Modbus TCP; Port status; Syslog; SNMP traps |
| MAC table (size) | 16000 addresses |
| Supply voltage | 9 … 48 VDC |
| Power consumption (max.) | 5.8 W |
| Current consumption (max.) | 640 mA |
| ESD (contact/air discharge) | 8 KV / 15 KV |
| Transmission rate | Copper cable: 10/1000 Mbit/s; Fiber optic:1000 Mbit/s |
| Indicators | Device: LED (PWR, RPS) green: Power supply (primary), redundant power supply (secondary); LED (ALM) red: Alarm; LED (LNK/ACT, 100) green, LED (OFFLINE) red: Status fiber optic ports; per port: LED(100M/1G, LNK/ACT) green: Status 100 Mbit/s/1 Gbit/s, LNK/ACT ports 1 … 6; LED ports 7, 8 green: Fiber optic port status |
Connection data
| Connection technology: communication/fieldbus | Copper cable: 6 x RJ-45; Fiber optic: 2 x SFP slots (e.g., with SFP module and LC fiber-optic connector) |
|---|---|
| Connection technology: supply | 1 x Built-in male connector: 231-435/001-000; included female connector (MCS Connectors): 2231-105/026-000 |
Physical data
| Width | 45.3 mm / 1.783 inches |
|---|---|
| Height | 110 mm / 4.331 inches |
| Depth | 92 mm / 3.622 inches |
Mechanical data
| Weight | 453 g |
|---|
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -20 … +70 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +80 °C |
| Protection type | IP30 |
| Note on protection type | Use per UL 61010: Indoor |
| Pollution degree | 2 per UL 61010 |
| Relative humidity | ≤ 95 % (at ≤ 55 °C; ≤ 50 % at 55 … 70 °C) |
| Mounting type | DIN-35 rail |
| Vibration resistance | Per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2 |
| EMC emission of interference | per EN 55011, 55024, 55032 (Class A + B), 61000-6-3, -4 |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | TW |
| GTIN | 4055143978415 |
| Customs tariff number | 85176200000 |
Product Classification
| UNSPSC | 43222612 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC000734 |
| ETIM 10.0 | EC000734 |
| ECCN | 5A992.C |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.