Fast delivery within 72 Hours
Wago 852-1210
Features:Duplex LC optical connectorSmall Form-Factor Pluggable (SFP) industry-standard designCompliant with IEEE802.3z Gigabit ETHERNET Standard Differential LVPECL inputs and outputsPower supply: 3….
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Features:Duplex LC optical connectorSmall Form-Factor Pluggable (SFP) industry-standard designCompliant with IEEE802.3z Gigabit ETHERNET Standard Differential LVPECL inputs and outputsPower supply: 3.3 VTTL signal detect indicatorHot-pluggable capability
Specification
Technical data
| Optical fiber type | Single-mode |
|---|
Connection data
| Connection technology: communication/fieldbus | 1 x SFP; LC fiber-optic connector |
|---|---|
| Connection requirement (permissible cable length) | 10,000 m |
| Connection requirement (permissible cable type) | Single-mode fiber 9/125 µm; Wavelength: 1310 nm |
Physical data
| Width | 13.4 mm / 0.528 inches |
|---|---|
| Height | 13.3 mm / 0.524 inches |
| Depth | 56.6 mm / 2.228 inches |
Mechanical data
| Weight | 17 g |
|---|---|
| Color | silver-colored |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -40 … +85 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | TW |
| GTIN | 4055143394185 |
| Customs tariff number | 85176200000 |
Product Classification
| UNSPSC | 43201553 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 19-17-01-30 |
| eCl@ss 9.0 | 19-17-01-06 |
| ETIM 9.0 | EC000309 |
| ETIM 10.0 | EC000309 |
| ECCN | 5A992.C |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 852-1210” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.