Fast delivery within 72 Hours
Wago 852-116
Der Switch 852-116 ist ein industrieller unmanaged Ethernet-Switch mit 16 RJ45 Fast Ethernet-Ports 10/100BASE-T/TX für den kostengünstigen Aufbau von kleinen bis mittleren Netzwerken. Die schmale Bauf…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Der Switch 852-116 ist ein industrieller unmanaged Ethernet-Switch mit 16 RJ45 Fast Ethernet-Ports 10/100BASE-T/TX für den kostengünstigen Aufbau von kleinen bis mittleren Netzwerken. Die schmale Bauform mit Tragschienenadapter ermöglicht eine einfache Installation im Schaltschrank bei hoher Vibrations-, Schock- und Temperaturbeständigkeit. Die automatische Erkennung der Übertragungsrate (Autonegotiation) sowie die selbstständige Ermittlung der Sende- und Empfangsleitungen (Auto MDI-X) ermöglichen einen einfachen „Plug & Play“-Betrieb und helfen so Kosten und Zeit bei der Inbetriebnahme zu sparen. Eigenschaften:Großer Versorgungsspannungsbereich: DC 12 … 48 VÜberlast-, Kurzschluss-, Überspannungs- und VerpolungsschutzKompatibel zu den Standards IEEE802.3i, 802.3uNon-blocking, Store-and-Forward-SwitchingAutonegotiation und Auto MDI/MDIX (crossover) an allen 10/100BASE-T/TX-PortsIntegrierte Adress-Look-Up-Tabelle, unterstützt bis zu 16000 absolute MAC-AdressenWeiterleitung von IEEE 802.1Q Datenpaketen (VLAN pass-through)
Specification
Technical data
| Switching mode | Store-and-forward; non-blocking |
|---|---|
| Number of 100 Mbps ports | 16 |
| Communication standards | IEEE 802.3i 10BASE-T, IEEE 802.3u 100BASE-TX, IEEE 802.3x Flow Control, IEEE 802.1Q/ 802.1p Prioritization, IEEE 802.3 Autonegotiation |
| MAC table (size) | 16000 addresses |
| Jumbo frame size | 16000. Byte |
| Supply voltage | 12 … 48 VDC |
| Power consumption (max.) | 10 W |
| Current consumption (max.) | 800 mA |
| Transmission rate | Copper cable: 10/100 Mbit/s |
| Transmission medium (communication/fieldbus) | Copper cable: Cat. 5e or higher, 100 m maximum cable length |
| Indicators | Device: LED (PWR), green: Supply voltage; RJ-45 Ports: LED (100, LNK/ACT) green: Status 100 Mbit/s, Data transfer activity Port 1 … 16 |
Connection data
| Connection technology: communication/fieldbus | Copper cable: 16 x RJ-45 |
|---|---|
| Connection technology: supply | 1 x Built-in male connector: 231-432/001-000; included female connector (MCS Connectors): 2231-102/026-000 |
Physical data
| Width | 50 mm / 1.969 inches |
|---|---|
| Height | 160 mm / 6.299 inches |
| Depth | 120 mm / 4.724 inches |
Mechanical data
| Weight | 934 g |
|---|---|
| Housing material | Electrolytically galvanized steel (SECC) |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -40 … +70 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Protection type | IP30 |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Mounting type | DIN-35 rail |
| Vibration resistance | Per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2 |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-4 |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | TW |
| GTIN | 4066966807424 |
| Customs tariff number | 85176200000 |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.