Fast delivery within 72 Hours
Wago 850-836
Included:Polyester enclosure, glass-fiber-reinforced, halogen-free, as V0 version (self-extinguishing)Polyamide cover screws, captiveInspection glass, incl. attachment panel for customer marking (mark…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Included:Polyester enclosure, glass-fiber-reinforced, halogen-free, as V0 version (self-extinguishing)Polyamide cover screws, captiveInspection glass, incl. attachment panel for customer marking (marking not included in scope of supply)Mounting holes (4 mounting channels located outside the sealed enclosure)Metric cable grips (polyamide PA 6), incl. filler plugsM12 cable grip, cable diameter 3 … 6 mmM16 cable grip, cable diameter 5 … 9 mmM20 cable grip, cable diameter 9 … 13 mm1 x DIN-35/7.5 railOil and petroleum-resistant neoprene round cord sealPebble gray, RAL 7032The “number of I/O modules” also takes fieldbus couplers and bus end modules into account.This applies to 12 mm wide I/O modules. 24 mm wide I/O modules count as two I/O modules.
Specification
Technical data
| Number of I/O modules | 18 |
|---|---|
| Cable bushings (number) | 17 |
| Cable bushings (type) | M12 (3 … 6 mm cable diameter) |
| Cable bushings (number) (2) | 8 |
| Cable bushings (type) (2) | M16 (5 … 9 mm cable diameter) |
| Cable bushings (number) (3) | 4 |
| Cable bushings (type) (3) | M20 (9 … 13 mm cable diameter) |
Physical data
| Width | 324 mm / 12.756 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 164 mm / 6.457 inches |
| Panel cutout (W x H) | (302 x 142) mm |
Mechanical data
| Weight | 2090.9 g |
|---|
Environmental requirements
| Protection type | IP65 |
|---|
Commercial data
| Product Group | 15 (I/O System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4017332819633 |
| Customs tariff number | 85381000000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39,121,324 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-24-18 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-24-18 |
| ETIM 9.0 | EC000261 |
| ETIM 10.0 | EC000261 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.