Fast delivery within 72 Hours
Wago 810-900/000-001
For DeviceNet, a terminating resistor must be connected to each end of the trunk cable. A metal film resistor with the following values must be used: 121 Ohm ± 1 %, ¼ W. Do not connect terminating res…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
For DeviceNet, a terminating resistor must be connected to each end of the trunk cable. A metal film resistor with the following values must be used: 121 Ohm ± 1 %, ¼ W. Do not connect terminating resistors to the end of a drop cable, only connect to the ends of the trunk cable.
Specification
Connection data
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
|---|---|
| Connectable sheathed cable diameter | 6 … 14 mm |
| Connection point (other) designation | Trunk cables |
| Connection point (other) designation | Drop cables |
| Connection point (other) connection technology | CAGE CLAMP® |
| Connection point (other) connection technology | CAGE CLAMP® |
Physical data
| Width | 125 mm / 4.921 inches |
|---|---|
| Depth | 125 mm / 4.921 inches |
Material data
| Fire load | 0.632 MJ |
|---|---|
| Weight | 418.8 g |
| Housing | With cable entry holes |
| Housing protection type | IP65/NEMA 4 |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Foil |
| Country of origin | US |
| GTIN | 4050821750451 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121402 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-92 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-44-32 |
| ETIM 9.0 | EC000635 |
| ETIM 10.0 | EC000635 |
| ECCN | EAR99 |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 810-900/000-001” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.