Fast delivery within 72 Hours
Wago 805-307/200-604/997-406
PCB terminal block, 805 Series, 0 °conductor entry to boardQuick and easy connections are guaranteed with this PCB terminal block (item number 805-307/200-604/997-406). It is perfect for custom instal…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
PCB terminal block, 805 Series, 0 °conductor entry to boardQuick and easy connections are guaranteed with this PCB terminal block (item number 805-307/200-604/997-406). It is perfect for custom installations with different mounting types. Strip lengths must be between 9 and 10 mm when connecting conductors to this PCB terminal block. This product features one conductor terminal and utilizes Push-in CAGE CLAMP®. Push-in CAGE CLAMP® connection technology is ideal for connecting all conductor types. It allows direct insertion of both solid and fine-stranded conductors with ferrules without the need for tools—all thanks to its pluggable design. The item’s dimensions are (26 x 12.7 x 13.6) mm (width x height x depth). Depending on the type of conductor, this PCB terminal block is ideal for conductor cross sections ranging from 0.2 mm² to 1.5 mm².The contact surface is coated with tin. This PCB terminal block is operated with a push-button. The PCB terminal block is designed for THR soldering. Insert the conductor into the board at an angle of 0°..
Specification
Notes
| Note | Application notes:Suitable for lead-free, reflow-soldering profiles per DIN EN 61760-1 and IEC 60068-2-58 up to max. 260°C peak temperature. Due to application-specific variables (component configuration and orientation, type of soldering machine, solder paste), trial runs are recommended to ensure product and process compatibility under actual manufacturing conditions. |
|---|---|
| Variants: | Other pole numbers, Other colors, Mixed-color PCB connector strips, Direct marking, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 200 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 4 kV |
| Rated voltage (III/2) | 320 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 4 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 320 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 4 kV |
| Rated current | 17.5 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 200 V / 320 V / 320 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV / 4 kV / 4 kV |
| Rated current | 17.5 A / 17.5 A / 17.5 A |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 10 A |
| Rated voltage UL (Use Group C) | 150 V |
| Rated current UL (Use Group C) | 10 A |
| Rated voltage UL (Use Group D) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group D) | 10 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 150 V / 300 V |
| Rated current | 10 A / 10 A / 10 A |
Connection data
| Clamping units | 7 |
|---|---|
| Total number of potentials | 7 |
| Number of connection types | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Push-button |
| Solid conductor | 0.2 … 1.5 mm² / 24 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.2 … 1.5 mm² / 24 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.25 … 1 mm² |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.25 … 1 mm² |
| Strip length | 9 … 10 mm / 0.35 … 0.39 inches |
| Conductor connection direction to PCB | 0 ° |
| Pole number | 7 |
Physical data
| Pin spacing | 3.5 mm / 0.138 inches |
|---|---|
| Width | 26 mm / 1.024 inches |
| Height | 12.7 mm / 0.5 inches |
| Height from the surface | 10.5 mm / 0.413 inches |
| Depth | 13.6 mm / 0.535 inches |
| Solder pin length | 2.2 mm |
| Solder pin dimensions | 0.5 x 0.75 mm |
| Reel diameter of tape-and-reel packaging | 330 mm |
| Tape width | 44 mm |
PCB contact
| PCB contact | THR |
|---|---|
| Solder pin arrangement | over the entire terminal strip (staggered) |
| Number of solder pins per potential | 1 |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | black |
| Material group | IIIa |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA46) |
| Flammability class per UL94 | V2 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.138 MJ |
| Weight | 4.4 g |
| MSL per J-STD 020D | 1 |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +105 °C |
|---|
Commercial data
| PU (SPU) | 160 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | CH |
| GTIN | 4050821890508 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-04-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-04-01 |
| ETIM 9.0 | EC002643 |
| ETIM 10.0 | EC002643 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.