Fast delivery within 72 Hours
Wago 804-115
PCB terminal block, 804 Series, solder pin dimensions 0.8 x 0.6 mmQuick and easy connections are guaranteed with this PCB terminal block (item number 804-115). You can rely on trusted safety with thes…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
PCB terminal block, 804 Series, solder pin dimensions 0.8 x 0.6 mmQuick and easy connections are guaranteed with this PCB terminal block (item number 804-115). You can rely on trusted safety with these PCB terminal blocks, perfect for a wide variety of applications when designing your devices. Conductors should only be connected to this PCB terminal block if their strip length is between 10 and 11 mm . This product incorporates one conductor terminal and utilizes Push-in CAGE CLAMP®. Our Push-in CAGE CLAMP® is a universal, maintenance-free connection solution for all conductor types, offering a key advantage: both solid and fine-stranded conductors with ferrules can be directly inserted without the need for tools or any preparation, such as crimping the ferrule. The dimensions are (76.5 x 18.1 x 15) mm (width x height x depth). Depending on the type of conductor, this PCB terminal block is ideal for conductor cross sections ranging from 0.25 mm² to 2.5 mm².The contact surface is coated with tin. This PCB terminal block is operated with a push-button. THT is used to assemble the PCB terminal block. The conductor is designed to be inserted into the board at an angle of 0°..
Specification
Notes
| Variants: | Other pole numbers, Other colors, Mixed-color PCB connector strips, 10 mm pin spacing version with spacers, Direct marking, Versions for Ex i, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 4 kV |
| Rated voltage (III/2) | 320 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 4 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 630 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 4 kV |
| Rated current | 24 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 250 V / 320 V / 630 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV / 4 kV / 4 kV |
| Rated current | 24 A / 24 A / 24 A |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 10 A |
| Rated voltage UL (Use Group D) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group D) | 10 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 300 V |
| Rated current | 10 A / 10 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Approvals per | CSA |
|---|---|
| Rated voltage CSA (Use Group B) | 300 V |
| Rated current CSA (Use Group B) | 10 A |
| Rated voltage CSA (Use Group D) | 300 V |
| Rated current CSA (Use Group D) | 10 A |
| Approvals per | CSA / CSA / CSA |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 300 V |
| Rated current | 10 A / 10 A |
Connection data
| Clamping units | 15 |
|---|---|
| Total number of potentials | 15 |
| Number of connection types | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Push-button |
| Solid conductor | 0.25 … 2.5 mm² / 20 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.25 … 2.5 mm² / 22 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.25 … 1.5 mm² |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.25 … 2.5 mm² |
| Strip length | 10 … 11 mm / 0.39 … 0.43 inches |
| Conductor connection direction to PCB | 0 ° |
| Pole number | 15 |
Physical data
| Pin spacing | 5 mm / 0.197 inches |
|---|---|
| Width | 76.5 mm / 3.012 inches |
| Height | 18.1 mm / 0.713 inches |
| Height from the surface | 14.5 mm / 0.571 inches |
| Depth | 15 mm / 0.591 inches |
| Solder pin length | 3.6 mm |
| Solder pin dimensions | 0.8 x 0.6 mm |
| Drilled hole diameter with tolerance | 1.1 (+0.1) mm |
PCB contact
| PCB contact | THT |
|---|---|
| Solder pin arrangement | over the entire terminal strip (staggered) |
| Number of solder pins per potential | 2 |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.325 MJ |
| Weight | 15 g |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +105 °C |
|---|
Commercial data
| Product Group | 4 (Printed Circuit Connectors) |
|---|---|
| PU (SPU) | 60 (15) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | CH |
| GTIN | 4044918515337 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-04-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-04-01 |
| ETIM 9.0 | EC002643 |
| ETIM 10.0 | EC002643 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.