Fast delivery within 72 Hours
Wago 771-9395/066-307
Cable assembly WINSTA® MIDI rated current 16 AThe WINSTA® MIDI cable assembly with protection type IP20 is the pluggable solution for your use in control cabinets, for lighting connections or on PCBs….
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Cable assembly WINSTA® MIDI rated current 16 AThe WINSTA® MIDI cable assembly with protection type IP20 is the pluggable solution for your use in control cabinets, for lighting connections or on PCBs. WAGO pluggable installation connectors can be used when requirements repeat or are planned on a defined grid, for example for installing grid lighting or flush-mount lighting. The color coding and mechanical coding of the pluggable installation connector ensure error-free installation of the individual components – including protection against mismating. The pluggable installation connector offers touch-proof protection with live components in accordance with protection type IP20 (When mated: IP2xC (These compact connectors are not designed for use in open, easily accessible areas!)). Pluggable installation connectors with B coding from the WINSTA® MIDI line are available in gray, light green, or pink, allowing you to distinguish different circuits, for example for pumps, lighting, or sun blinds. Your own pole marking is possible as well. The WINSTA® MIDI product line guarantees flexibility for the installation of applications. Through its Push-in CAGE CLAMP® spring pressure connection technology, it guarantees time-saving, error-free installation and offers customization and flexibility for meeting an enormous variety of installation requirements. If you need to satisfy stricter safety standards, you should use cables with fire class C. These are suitable for use in buildings with particularly high demands on safety. In the manufacturing of this cable assembly, we eliminated the use of halogen. That is an important contribution to climate protection.Pluggable connections instead of screw connections – cable assemblies from WAGOThe cable is pre-assembled with a socket and a plug. WINSTA® is the pluggable connection system that is optimally tailored to the strict requirements of electrical installation. It allows fast, secure and, above all, error-free installation of components and cables. Choose quality and durability – with protection against mismating from WAGO makes the installation of electrical components significantly easier. effective protection against mismatingsimple circuitswith B coding for use in process automation, such as lighting technology, among other examplesexact dimensionsquick replacement of defective units during ongoing operation
Specification
Notes
| Note | Cables with a different fire class can be found in the eShop. |
|---|---|
| Variants: | Other pole markings, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 400 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 6 kV |
| Rated current | 16 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 400 V |
| Rated impulse withstand voltage | 6 kV |
| Rated current | 16 A |
Electrical data - General information
| Note on contact resistance | approx. 1 mΩ of contact resistance approx. 0.25 mΩ contact transition plug/socket |
|---|
Connection data
| Total number of potentials | 5 |
|---|
Connection data - Connection 1
| Pole number | 5 |
|---|---|
| Wire cross-section | 1.5 mm² |
| Connection type | Socket - Plug |
Physical data
| Pin spacing | 10 mm / 0.394 inches |
|---|---|
| Width | 47 mm / 1.85 inches |
| Total length | 3 m |
Mechanical data
| Use | Control technology |
|---|---|
| Coding | B |
| Variable coding | Yes |
| Marking | 1 2 3 4 5 |
| Potential marking | 1 2 3 4 5 |
| Mating force of a plug-in connection | approx. 20 … 70 N (depending on pole number) |
| Retention force of a plug-in connection | when locked: > 80N |
| Unmating force of a plug-in connection | when unlocked: approx. 20 … 70 N (depending on pole number) |
| Number of mating cycles | 200, without resistive load |
| Connection type | Socket - Plug |
| Type of pre-assembled cable | Interconnecting cable |
| Cable type | Control line 5x1.5 |
| Protection type | IP20; When mated: IP2xC (These compact connectors are not designed for use in open, easily accessible areas!) |
Plug-in connection
| Mismating protection | Yes |
|---|---|
| Note on mismating protection | All WINSTA® components are 100% protected against mismating when:a.) plugging different numbers of polesb.) plugging while rotated 180 c.) plugging while laterally staggeredd.) plugging one pole |
| Locking lever | Can be retrofitted |
| Locking of plug-in connection | Locking lever |
| Note on locking system | All connectors for mounted installations (snap-in versions for lighting fixtures or devices, all types of PCB and distribution connectors) are factory-equipped with locking levers to ensure plugs and sockets are securely locked. Additional locking levers are only required for flying leads (plug/socket). |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire class per EN 50575 | Cca |
| Contact material | Copper or copper alloy; surface-treated |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 1.126 MJ |
| Connector color | pink |
| Strain relief color | black |
| Printing color of strain relief | white |
| Sheathed cable color | gray |
| Printing color of sheathed cable | black |
| Halogen-free | Yes |
| Silicon-free | Yes |
| Sheath material | Halogen-free |
| Rubber cable | No |
| Weight | 565.7 g |
| Copper weight of the raw cable | 0.072 kg/m |
Environmental requirements
| Processing temperature | -5 … +40 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -35 … +85 °C |
| Note on continuous operating temperature | Cable for temperatures ≤ 70 °C (including halogen-free)Insulating parts for temperatures ≤ 105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | unpacked |
| Country of origin | PL |
| GTIN | 4066966154115 |
| Customs tariff number | 85444290900 |
Product Classification
| UNSPSC | 26121629 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC002587 |
| ETIM 10.0 | EC002587 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.