Fast delivery within 72 Hours
Wago 771-9393/216-202
Die konfektionierte Anschlussleitung WINSTA® MIDI Bemessungsstrom 16 A schafft die Voraussetzung für die Installation feindrähtiger und eindrähtiger Leiter. Unsere Installationssteckverbinder mit Fede…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Die konfektionierte Anschlussleitung WINSTA® MIDI Bemessungsstrom 16 A schafft die Voraussetzung für die Installation feindrähtiger und eindrähtiger Leiter. Unsere Installationssteckverbinder mit Federanschlusstechnik glänzen komplett ohne Verschraubung. Sie lassen sich beliebig in einer Vielzahl von Anwendungen fehlerfrei montieren. Für mehr Schutz in der Elektroinstallation ist der Installationssteckverbinder mit einem mechanischen Fehlsteckschutz ausgerüstet. Nach Schutzart IP20 ist der Installationssteckverbinder gegen das Eindringen fester Fremdkörper geschützt. Der Installationssteckverbinder WINSTA® MIDI mit Kodierung A in Weiß oder Schwarz wird normalerweise für allgemeine Netzanwendungen in der Energieverteilung genutzt. Maximale Flexibilität bei der Elektroinstallation erlaubt Ihnen die Produktfamilie WINSTA® MIDI. Sie leistet aufgrund der Push-in CAGE CLAMP®-Federanschlusstechnik eine fehlerlose und zeitsparende Installation, die unterschiedlichsten Anforderungen flexibel gerecht wird. Die Gebäudesicherheit muss natürlich, auch nachdem die Elektroinstallation vorgenommen wurde, immerzu sichergestellt sein. Die erforderlichen Sicherheitsbestimmungen im Kontext der BauPVo werden mit der Brandklasse D von diesem Produkt erfüllt. Die konfektionierte Anschlussleitung ist frei von Halogenen. Damit wurde der Zusatz umweltbelastender Stoffe bei der Herstellung eliminiert. Gleichzeitig erhöht sich der Brandschutz, da halogenfreie Materialien nur schwer zu entzünden sind.Stecken statt Schrauben – konfektionierte Leitungen von WAGOBestückt ist die konfektionierte Leitung mit einem Stecker. Das WINSTA®-Steckverbindersystem ist perfekt auf die hohen Anforderungen in der Gebäudeinstallation zugeschnitten. Es macht Elektroinstallationen steckbar und damit schneller, sicherer und fehlerfrei. Dank der konfektionierten Systemlösung verringern sich die Montagezeiten und Fehler bei der Installation auf der Baustelle gleichermaßen. Reduzieren auch Sie jetzt Ihre Kosten bei der Installation, ohne auf Sicherheit und Qualität zu verzichten: mit Aufdruck senken den Serviceaufwand und vermeiden unnötige Stillstände. fehlsteckgeschützter Installationssteckverbindervorgefertigte Variantenfür jede Anwendung geeignetpassgenaue Abmessungenschneller Austausch von fehlerhaften Einheiten im laufenden Betrieb
Specification
Notes
| Note | Cables with a different fire class can be found in the eShop. |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 4 kV |
| Rated current | 16 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
Electrical data - General information
| Note on contact resistance | approx. 1 mΩ of contact resistance approx. 0.25 mΩ contact transition plug/socket |
|---|
Connection data
| Total number of potentials | 3 |
|---|---|
| PE function | Preceding PE contact |
| Conductor preparation | ultrasonically tip-bonded |
Connection data - Connection 1
| Strip length | 9 mm / 0.35 inches |
|---|---|
| Pole number | 3 |
| Wire cross-section | 1.5 mm² |
| Strip length (outer insulation) | 55 mm |
| Connection type | Plug - free end |
Physical data
| Pin spacing | 10 mm / 0.394 inches |
|---|---|
| Width | 27 mm / 1.063 inches |
| Height | 12.9 mm / 0.508 inches |
| Total length | 2 m |
Mechanical data
| Use | General mains applications |
|---|---|
| Coding | A |
| Variable coding | Yes |
| Marking | L ⏚ N |
| Potential marking | L ⏚ N |
| Mating force of a plug-in connection | approx. 20 … 70 N (depending on pole number) |
| Retention force of a plug-in connection | when locked: > 80N |
| Unmating force of a plug-in connection | when unlocked: approx. 20 … 70 N (depending on pole number) |
| Number of mating cycles | 200, without resistive load |
| Connection type | Plug - free end |
| Type of pre-assembled cable | Connecting cable |
| Cable type | H05Z1Z1-F 3G1.5 |
| Protection type | IP20; When mated: IP2xC (These compact connectors are not designed for use in open, easily accessible areas!) |
Plug-in connection
| Mismating protection | Yes |
|---|---|
| Note on mismating protection | All WINSTA® components are 100% protected against mismating when:a.) plugging different numbers of polesb.) plugging while rotated 180 c.) plugging while laterally staggeredd.) plugging one pole |
| Locking lever | Can be retrofitted |
| Locking of plug-in connection | Locking lever |
| Note on locking system | All connectors for mounted installations (snap-in versions for lighting fixtures or devices, all types of PCB and distribution connectors) are factory-equipped with locking levers to ensure plugs and sockets are securely locked. Additional locking levers are only required for flying leads (plug/socket). |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire class per EN 50575 | Dca |
| Contact material | Copper or copper alloy; surface-treated |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.328 MJ |
| Connector color | white |
| Strain relief color | white |
| Printing color of strain relief | black |
| Sheathed cable color | white |
| Printing color of sheathed cable | black |
| Halogen-free | Yes |
| Silicon-free | Yes |
| Sheath material | Halogen-free |
| Rubber cable | No |
| Weight | 212.3 g |
| Copper weight of the raw cable | 0.043 kg/m |
Environmental requirements
| Processing temperature | -5 … +40 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -35 … +85 °C |
| Note on continuous operating temperature | Cable for temperatures ≤ 70 °C (including halogen-free)Insulating parts for temperatures ≤ 105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | unpacked |
| Country of origin | PL |
| GTIN | 4066966710649 |
| Customs tariff number | 85444290900 |
Product Classification
| ETIM 9.0 | EC002587 |
|---|---|
| ETIM 10.0 | EC002587 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.