Fast delivery within 72 Hours
Wago 771-5001/223-000
Cable assembly WINSTA® MIDI A codingFor signal and power transmission: The WINSTA® MIDI cable assembly A coding. The pluggable installation connectors with spring pressure connection technology work e…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Cable assembly WINSTA® MIDI A codingFor signal and power transmission: The WINSTA® MIDI cable assembly A coding. The pluggable installation connectors with spring pressure connection technology work entirely without screw connections. They allow fast, efficient, error-free installation in a large number of possible uses. For greater protection in electrical installations, the pluggable installation connector is equipped with mechanical protection against mismating. The pluggable installation connector offers touch-proof protection with live components in accordance with protection type IP20 (When mated: IP2xC (These compact connectors are not designed for use in open, easily accessible areas!)). The WINSTA® MIDI pluggable installation connector with A coding in black or white is usually used for general mains applications in power distribution. Our WINSTA® MIDI product line allows maximum flexibility for the electrical installation. With its Push-in CAGE CLAMP® spring pressure connection technology, it achieves error-free, time-saving installation and offers customization for meeting all installation requirements. Anyone who needs to worry about technical safety requirements for fire protection reasons for electrical installation should be able to rely on the quality of the components. Our product meets the official safety standards of fire class C. Not using halogen additives in the production of this cable assembly significantly increases fire safety and minimises environmental contamination.Fast, error-free assembly thanks to cable assemblies from WAGOThe cable is pre-assembled with a MIDI plug, a MIDI plug and a MIDI socket. WINSTA® is the pluggable connection system that is optimally tailored to the strict requirements of electrical installation. It offers fast, secure and, above all, error-free installation of components and cables. Choose durability and quality – with protection against mismating from WAGO makes the electrical installation of electrical components significantly easier. protection against mismating eliminates errorspre-assembled versionswith A coding for use in many general mains applicationscustom-engineered solutionsrapid, structured electrical installation
Specification
Notes
| Note | Cables with a different fire class can be found in the eShop. |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 4 kV |
| Rated current | 16 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Rated current | 16 A |
Electrical data - General information
| Note on contact resistance | approx. 1 mΩ of contact resistance approx. 0.25 mΩ contact transition plug/socket |
|---|
Connection data - Connection 1
| Pole number | 3 |
|---|---|
| Wire cross-section | 1.5 mm² |
| Connection type | MIDI plug; MIDI plug - MIDI socket |
Connection data - Connection 2
| Pole number | 5 |
|---|---|
| Sheathed cable diameter | 9.2 … 11.4 mm |
| Wire cross-section | 2.5 mm² |
Connection data - Connection 3
| Pole number | 5 |
|---|
Physical data
| Pin spacing | 10 mm / 0.394 inches |
|---|---|
| Width | 81.6 mm / 3.213 inches |
| Height | 17 mm / 0.669 inches |
| Total length | 0.5 m |
Mechanical data
| Use | DALI, Lighting Management |
|---|---|
| Coding | A |
| Coding 2 | I |
| Mating force of a plug-in connection | approx. 20 … 70 N (depending on pole number) |
| Retention force of a plug-in connection | when locked: > 80N |
| Unmating force of a plug-in connection | when unlocked: approx. 20 … 70 N (depending on pole number) |
| Number of mating cycles | 200, without resistive load |
| Connection type | MIDI plug; MIDI plug - MIDI socket |
| Cable type | H05Z1Z1-F 2x1.5 |
| Cable type 2 | H05Z1Z1-F 3G2.5 |
| Protection type | IP20; When mated: IP2xC (These compact connectors are not designed for use in open, easily accessible areas!) |
Plug-in connection
| Mismating protection | Yes |
|---|---|
| Note on mismating protection | All WINSTA® components are 100% protected against mismating when:a.) plugging different numbers of polesb.) plugging while rotated 180 c.) plugging while laterally staggeredd.) plugging one pole |
| Locking lever | Can be retrofitted |
| Locking of plug-in connection | locking lever |
| Note on locking system | All connectors for mounted installations (snap-in versions for lighting fixtures or devices, all types of PCB and distribution connectors) are factory-equipped with locking levers to ensure plugs and sockets are securely locked. Additional locking levers are only required for flying leads (plug/socket). |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire class per EN 50575 | Cca |
| Contact material | Copper or copper alloy; surface-treated |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 9.312 MJ |
| Connector color | blue |
| Strain relief color | black |
| Sheathed cable color | black |
| Printing color of sheathed cable | white |
| Sheathed cable color 2 | black |
| Printing color of sheathed cable 2 | white |
| Halogen-free | Yes |
| Silicon-free | Yes |
| Sheath material | Halogen-free |
| Rubber cable | No |
| Weight | 182.7 g |
| Copper weight of the raw cable | 0.072 kg/m |
Environmental requirements
| Processing temperature | -5 … +40 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -35 … +85 °C |
| Note on continuous operating temperature | Cable for temperatures ≤ 70 °C (including halogen-free)Insulating parts for temperatures ≤ 105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | unpacked |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055143812023 |
| Customs tariff number | 85444290900 |
Product Classification
| UNSPSC | 26121629 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-06-04 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-06-04 |
| ETIM 9.0 | EC002587 |
| ETIM 10.0 | EC002587 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.