Fast delivery within 72 Hours
Wago 762-4101
PIO1 hardware configuration2 x ETHERNET port for connecting to field devices and the engineering tool2 x USB port for optional connection of a USB stick, mouse or keyboard
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
PIO1 hardware configuration2 x ETHERNET port for connecting to field devices and the engineering tool2 x USB port for optional connection of a USB stick, mouse or keyboard
Specification
Technical data
| Display diagonal | 10.9 cm (4.3 inches) |
|---|---|
| Display | Resistive touchscreen |
| Display colors | 16 million colors |
| Graphics resolution | (480 x 272) px |
| Contrast ratio | 600:1 |
| Viewing angle (horizontal/vertical) | 80° / 80° |
| Brightness | 500 cd/m<sup>2</sup> |
| Visualization | Web server |
| ETHERNET protocols | DHCP, DNS, FTP, FTPS, HTTP, HTTPS, SSH |
| Communications | Web browser (HTML5) |
| Operating system | Real-time Linux (with PREEMPT_RT patch) |
| Processor | ARM® Cortex® A9 Quad-Core 1.0 GHz |
| Main memory (RAM) | 2,048 MB |
| Internal memory (flash) | 4096 MB |
| Type of memory card | microSD (max. 2 GB); microSDHC (max. 32 GB) |
| Indicators | Three-color LED (red, green, blue) |
| Control Elements | Resistive touch panel, two capacitive keys, proximity sensor |
| Supply voltage | 24 VDC, SELV (18 … 31.2 V); with reverse voltage protection |
| Operating power | 5.8 W, without USB load; 11.3 W, with USB load |
Connection data
| Connection technology: communication/fieldbus | Web browser: 2 x RJ-45; 2 x USB 2.0 host (type A) |
|---|---|
| Connection technology: supply | 1 x Included female connector (734-103/037-000) with three CAGE CLAMP® connections |
Physical data
| Width | 155 mm / 6.102 inches |
|---|---|
| Height | 135 mm / 5.315 inches |
| Depth | 58 mm / 2.283 inches |
| Panel cutout (W x H) | (140 x 120) mm |
Mechanical data
| Mounting type | Clamping elements (included) or VESA mount (4 x M4x8) |
|---|
Material data
| Weight | 570 g |
|---|
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -20 … +55 °C (Vertical mounting position; -20 … +50 °C, other mounting positions) |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -20 … +80 °C |
| Protection type | IP65 |
| Note on protection type | IP65 (front side); IP20 (rear side), per EN 60529 |
| Relative humidity (without condensation) | 90 % |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055143839426 |
| Customs tariff number | 84714100000 |
Product Classification
| UNSPSC | 43211903 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC001414 |
| ETIM 10.0 | EC001414 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 762-4101” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.