Fast delivery within 72 Hours
Wago 758-940/002-000
The PTM 250 Radio Transmitter is a universal, extremely flat wireless switch insert with a maintenance-free energy generator.This universal switch insert fits in numerous frame types from various inst…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The PTM 250 Radio Transmitter is a universal, extremely flat wireless switch insert with a maintenance-free energy generator.This universal switch insert fits in numerous frame types from various installation material suppliers. The base plate can be glued or screwed into position for easy attachment to glass as well as plaster. Integration into the frame is similar to universal inserts for antenna sockets.The switch insert is delivered without frame. Frames must be ordered separately from the desired manufacturer!
Specification
Notes
| Note | Additional technical data can be found in the datasheets assigned as download. |
|---|
Technical data
| Radio technology | EnOcean 868 MHz, RPS type 2 |
|---|---|
| Transmission range | 300 m in open space, 30 m (typ.) within buildings |
| Antenna | Integrated EnOcean PTM 200 Radio Transmitter |
Physical data
| Width | 71 mm / 2.795 inches |
|---|---|
| Height | 14 mm / 0.551 inches |
| Depth | 71 mm / 2.795 inches |
Material data
| Color | pure white |
|---|---|
| Weight | 55 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -25 … +65 °C |
|---|---|
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4066966847499 |
| Customs tariff number | 85365080000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39122216 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-42-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-42-01 |
| ETIM 9.0 | EC001358 |
| ETIM 10.0 | EC001358 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.