Fast delivery within 72 Hours
Wago 758-919
The Wireless Access Point enables wireless access to a machine or system. This wireless transmission can be performed via WLAN (IEEE802.11a/b/g/d/n/r), Bluetooth® or Bluetooth® Low Energy in different…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The Wireless Access Point enables wireless access to a machine or system. This wireless transmission can be performed via WLAN (IEEE802.11a/b/g/d/n/r), Bluetooth® or Bluetooth® Low Energy in different operating modes. For example, a tablet or smartphone can be used to access the control system of a machine via a radio connection. The device can also be configured to integrate a machine or system into an existing wireless network (e.g., WLAN network) as a client.. In the third main operating mode, a wireless transmission link for ETHERNET protocols (e.g., PROFINET, Modbus/TCP, EtherNet/IPTM) can be established between two devices. In this gateway mode, the device is used as a cable substitute to create a robust, industry-proven Bluetooth® or WLAN link between two automation devices. The Wireless Access Point is designed for through-panel mounting (cut-out = 50.5 mm) in the control cabinet. The Wireless Access Point is inserted through the panel cut-out and screwed from the opposite side via M50 nut. Wiring is performed inside the control cabinet. The external side of the housing meets the IP67 protection class.Note:The Wireless Access Point is compatible with the Wireless ETHERNET Gateway. These devices can be used jointly in a network.
Specification
Notes
| Note | The maximum range in the field decreases with use in buildings and changes depending on the building materials used and the spatial geometry. Therefore, range specifications within buildings can only represent a typical value that can normally be achieved. More detailed information is available in the manual. |
|---|
Technical data
| Security encryption | Bluetooth® 2.1: NIST-compliant; FIPS-approved (authentication and authorization, encryption and data security, privacy and discretion); Bluetooth® 4.0 (Low Energy): AES-CCM encryption |
|---|---|
| Radio technology | Bluetooth® 2.1, Bluetooth® 4.0 (Low Energy), Bluetooth® 2.1, Bluetooth® 4.0 (Low Energy), WLAN: IEEE 802.11 a, b, g, n, d, r |
| Frequency band | ISM band, 2.4 GHz (Bluetooth®, WLAN); ISM band, 5 GHz (WLAN) |
| Security authentication | WLAN: WEP 64/128; WPA; WPA-PSK and WPA2; TKIP and AES/CCMP; LEAP; PEAP including MS-CHAP |
| Transmission range | up to 200 m |
| Antenna | Internal 2.4 GHz and 5 GHz broadband antenna |
| Configuration options | Web-Based Management |
| Supply voltage | 19 … 36 VDC |
Connection data
| Connection technology: communication/fieldbus | 1 x RJ-45 |
|---|---|
| Connection technology: supply | 1 x Female connector; 3-pole |
Physical data
| Height | 75 mm |
|---|
Mechanical data
| Mounting type | M50 through-panel installation (cut-out = 50.5 mm) |
|---|
Material data
| Weight | 84 g |
|---|---|
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -40 … +65 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Protection type | IP67 |
| Note on protection type | Top (outside of unit): IP66/IP67/UL NEMA 4X ; Base (inside of unit): IP21 |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | SE |
| GTIN | 4066966802511 |
| Customs tariff number | 85176200000 |
Product Classification
| UNSPSC | 43222631 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC000816 |
| ETIM 10.0 | EC000816 |
| ECCN | 5A992.C |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.