Fast delivery within 72 Hours
Wago 758-879/000-2108
Memory Card SD; pSLC-NAND; 8 GB; Temperature range: -40 to 90°C 758-879/000-2108
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Memory Card SD; pSLC-NAND; 8 GB; Temperature range: -40 to 90°C 758-879/000-2108
Specification
Technical data
| Memory | 8 GB (pSLC) |
|---|---|
| Write/read cycles (max.) | 45 MB/s / 50 MB/s |
| MTBF | > 2 million h |
| Service life | 20,000 write cycles (per cell) |
Physical data
| Width | 24 mm |
|---|---|
| Height | 32 mm |
| Depth | 2.1 mm |
Material data
| Weight | 1.7 g |
|---|
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -40 … +90 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +90 °C |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | 15g |
| Shock resistance | 50g |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | bag |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055143904834 |
| Customs tariff number | 85235110000 |
Product Classification
| UNSPSC | 43202005 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC001068 |
| ETIM 10.0 | EC001068 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 758-879/000-2108” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.