Fast delivery within 72 Hours
Wago 757-702
Signal distribution box, 14 portsSensor/Actuator Box (fully encapsulated/conformal coating)4‑pole (1 signal per contact)Green LED operating indicatorYellow LED status indicatorincl. markers (10 pcs)in…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Signal distribution box, 14 portsSensor/Actuator Box (fully encapsulated/conformal coating)4‑pole (1 signal per contact)Green LED operating indicatorYellow LED status indicatorincl. markers (10 pcs)incl. M12 protective caps (2 pcs)Signal lines protected by a corrugated pipe16-pole heavy-duty industrial connector (full encapsulation)Complete IP67 protection
Specification
Technical data
| Supply voltage | 10 … 30 VDC; Rated voltage: 32 V ~ rms |
|---|---|
| Current carrying capacity (signal connections) | 2 A |
| Current carrying capacity (supply connections) | 9 A |
| Signal characteristics | PNP |
Connection data
| Connection technology: I/O | 14 x M12 socket; 4-pole; incl. ground |
|---|---|
| Connection technology: trunk cable | 1 x Fixed connecting cable |
Mechanical data
| Weight | 1000 g |
|---|
Material data
| Bending radius | 10 x cable diameter (min.) for flexible application |
|---|---|
| Material properties of the connections | Contact: CuSn, nickel base-coat plating and 0.8 μm gold-plated; Threaded bush: die-cast Zn, nickel-plated; Seal: Viton; 50 mating cycles |
| Cable grip | Alkali-resistant PVDF/TPE materials |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -25 … +80 °C |
|---|---|
| Ambient (operating) temperature (dynamic) | -5 … +80 °C |
| Ambient (operating) temperature (static) | -40 … +90 °C |
| Pollution degree | 3 per VDE 0110 |
Commercial data
| Product Group | 23 (I/O passive and accessories) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4050821290759 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121421 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC002585 |
| ETIM 10.0 | EC002585 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | f359d5ba-d53d-428d-9866-b5bd60dfce84 |
| SCIP notification number (Belgium) | eefd8798-f48f-45ea-ac78-418d9c78dfc1 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | d4b92515-a0a6-4a24-b6f5-6b09fdd4c6d0 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 46f22c86-d518-4177-9c38-68ab98a3f38e |
| SCIP notification number (Denmark) | 5d95b25d-bd1a-4fbe-9b43-cb48b013727f |
| SCIP notification number (Finland) | 43d5ca8c-435e-4df9-b952-490a05978647 |
| SCIP notification number (France) | 3ac2e57a-f162-4e4a-a0f9-90d286d2a9b7 |
| SCIP notification number (Germany) | c13735eb-626d-4f66-bddb-614eb8f44988 |
| SCIP notification number (Hungary) | 10ce5966-f83d-4d5f-9507-077b64580940 |
| SCIP notification number (Italy) | a6425406-c804-47bb-9bac-eeea775ca85e |
| SCIP notification number (Netherlands) | 632ade62-88e9-4248-a77c-5c608e9ad760 |
| SCIP notification number (Poland) | 51a8060d-e073-4310-8430-8a2666885727 |
| SCIP notification number (Romania) | 035cbedd-d758-41f2-ad55-70f4b8f277c2 |
| SCIP notification number (Sweden) | 325ce1a1-14b2-42ef-ab39-6712796c1e97 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 757-702” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.