Fast delivery within 72 Hours
Wago 757-363
M8 sensor/actuator box, 6-way3-pole (1 signal per contact)M16 connector (14‑pole)Green LED operating indicatorYellow LED status indicatorincl. marking strips (WMB markers can also be used)incl. M8 pro…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
M8 sensor/actuator box, 6-way3-pole (1 signal per contact)M16 connector (14‑pole)Green LED operating indicatorYellow LED status indicatorincl. marking strips (WMB markers can also be used)incl. M8 protective caps (2 pcs)
Specification
Technical data
| Contact resistance (max.) | 0.01 Ω |
|---|---|
| Supply voltage | 10 … 30 VDC; Rated voltage: 32 V ~ rms |
| Current carrying capacity (signal connections) | 2 A |
| Current carrying capacity (supply connections) | 6 A |
| Rated value of electrical isolation | 500 V |
| Functionally separated potential groups | Kontakt/Kontakt |
| Insulation resistance | >109 Ω |
| Signal characteristics | PNP |
| Indicators | LED yellow: Signal status (1 x per contact); LED (U) green: Sensor/actuator box status |
Connection data
| Connection technology: I/O | 6 x M8 socket; 3-pole |
|---|---|
| Connection technology: trunk cable | 1 x M16 plug; 14-pole |
Physical data
| Width | 30 mm / 1.181 inches |
|---|---|
| Height | 26 mm / 1.024 inches |
| Depth | 123 mm / 4.843 inches |
Mechanical data
| Mounting type | Screw mounting |
|---|---|
| Weight | 116 g |
Material data
| Housing material | PA 66 (UL 94 V0); RAL 7035; silicon and halogen free |
|---|---|
| Material properties of the connections | Contact: CuSn, nickel base-coat plating and 0.8 μm gold-plated; Threaded bush: die-cast Zn, nickel-plated; Seal: Viton; 50 mating cycles |
| Encapsulation | Fully encapsulated with conformal coating (UL 94 V0) |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -25 … +80 °C |
|---|---|
| Protection type | IP67 |
| Note on protection type | Per EN 60529 (NEMA 6 & 6P) in the fully locked position with its plugs or protective caps |
| Pollution degree | 3 per VDE 0110 |
| Vibration resistance | Per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | per IEC 60068-2-27 |
Commercial data
| Product Group | 23 (I/O passive and accessories) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4044918978682 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121421 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-01-11 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-01-08 |
| ETIM 9.0 | EC003558 |
| ETIM 10.0 | EC003558 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | 13374f99-9bd4-4df8-925d-77a7a1184851 |
| SCIP notification number (Belgium) | 8ed7c607-df6f-4f48-bb3b-988d7831b93f |
| SCIP notification number (Bulgaria) | eca32d4e-4aaf-499d-b39d-c8b5cea25eaa |
| SCIP notification number (Czech Republic) | c31eed44-c9a7-439a-bd00-b39e3518475a |
| SCIP notification number (Denmark) | a6491bc3-67e0-4a7a-9728-4bd5918621ab |
| SCIP notification number (Finland) | 520f40c9-304d-480a-8da2-2b76d5f769d4 |
| SCIP notification number (France) | e0326911-bc62-4e2d-84ac-6a10ae4667e7 |
| SCIP notification number (Germany) | d97d2dcd-3d9d-49de-8235-a94a9a3a4d94 |
| SCIP notification number (Hungary) | 636712fe-1fe0-4ef2-b140-9bbd43c5e1a5 |
| SCIP notification number (Italy) | 3ac858c5-3282-43cc-a752-72852553e0c7 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 58bbb74e-573d-4a2c-adb9-f2454e6d50a6 |
| SCIP notification number (Poland) | ffaa08b8-8ad7-4042-8927-d09ec76d3cc4 |
| SCIP notification number (Romania) | 29b77b9d-f6eb-4464-81e9-cbc1a9c203ae |
| SCIP notification number (Sweden) | 22b131a2-28c9-4ac7-9fed-3530b75ef46f |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 757-363” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.