Fast delivery within 72 Hours
Wago 757-285/000-010
M12 sensor/actuator box, 8-way5‐pole (2 signals per contact)Cable length: 5, 10 and 25 mGreen LED operating indicatorYellow LED status indicatorincl. markers (10 pcs)incl. M12 protective caps (2 pcs)
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
M12 sensor/actuator box, 8-way5‐pole (2 signals per contact)Cable length: 5, 10 and 25 mGreen LED operating indicatorYellow LED status indicatorincl. markers (10 pcs)incl. M12 protective caps (2 pcs)
Specification
Technical data
| Contact resistance (max.) | 0.01 Ω |
|---|---|
| Supply voltage | 10 … 30 VDC; Rated voltage: 32 V ~ rms |
| Current carrying capacity (signal connections) | 2 A |
| Current carrying capacity (supply connections) | 9 A |
| Rated value of electrical isolation | 500 V |
| Functionally separated potential groups | Kontakt/Kontakt |
| Insulation resistance | >109 Ω |
| Signal characteristics | PNP |
| Indicators | LED (A, B) yellow: Signal status (2 x per contact); LED (U) green: Sensor/actuator box status |
Connection data
| Connection technology: I/O | 8 x M12 socket; 5-pole; incl. ground |
|---|---|
| Connection technology: trunk cable | 1 x Fixed connecting cable |
| Length of connection cable | 10 m |
| Strip length | 100 mm / 3.94 inches |
| Wire colors | white, gray/pink, green, red/blue, yellow, white/green, gray, brown/green, pink, white/yellow, red, yellow/brown, black, white/gray, purple, gray/brown, green/yellow, brown, blue |
| Cable design | Wire cross-section: 0.34 mm²; Wire cross-section: 1 mm² |
Physical data
| Width | 60 mm / 2.362 inches |
|---|---|
| Height | 26 mm / 1.024 inches |
| Depth | 152 mm / 5.984 inches |
Mechanical data
| Mounting type | Screw mounting |
|---|---|
| Weight | 1613 g |
Material data
| Housing material | PA 66 (UL 94 V0); RAL 7035; silicon and halogen free |
|---|---|
| Halogen-free | Yes |
| Bending radius | 10 x cable diameter (min.) for flexible application |
| Material properties of the connections | Contact: CuSn, nickel base-coat plating and 0.8 μm gold-plated; Threaded bush: die-cast Zn, nickel-plated; Seal: Viton; 50 mating cycles |
| Sheath material | PUR |
| Sheathed cable color | black |
| Encapsulation | Fully encapsulated with conformal coating (UL 94 V0) |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -25 … +80 °C |
|---|---|
| Ambient (operating) temperature (dynamic) | -5 … +80 °C |
| Ambient (operating) temperature (static) | -40 … +90 °C |
| Protection type | IP68 |
| Note on protection type | 72 hours at a depth of 1 meter underwater per EN 60529 in the fully locked position with its plugs or protective caps |
| Pollution degree | 3 per VDE 0110 |
| Vibration resistance | Per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | per IEC 60068-2-27 |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454028503 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121421 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-01-08 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-01-08 |
| ETIM 9.0 | EC002585 |
| ETIM 10.0 | EC002585 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | 427ffd3a-66be-4b47-84b4-f50fa769690e |
| SCIP notification number (Belgium) | 2477dc83-50c6-4ddf-b9b6-160c839362c6 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 2e238297-4662-460a-bc7a-8386af516888 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | b334c42b-bbf1-41ed-8e89-01afcced3fb8 |
| SCIP notification number (Denmark) | f0283171-95f4-46cd-b42b-9297a7266dab |
| SCIP notification number (Finland) | 08d782bb-1970-44a4-baca-71438edfddb9 |
| SCIP notification number (France) | 553b97ad-64f3-4dbf-b9cc-26b2331b19f9 |
| SCIP notification number (Germany) | a3ff771e-b98d-4e5c-94c6-bd242f5dfb48 |
| SCIP notification number (Hungary) | 020e11ce-26b4-4ee5-9fa3-778ce5fb437d |
| SCIP notification number (Italy) | efcd3047-ed45-4394-9122-97b3b7e819f0 |
| SCIP notification number (Netherlands) | baa30e06-c5e6-444d-be57-1c11ff1b9c47 |
| SCIP notification number (Poland) | 91038407-a329-4384-8a54-16fc4bb0c22a |
| SCIP notification number (Romania) | 9218ea2b-46b9-42b2-b7f5-8f8163d18667 |
| SCIP notification number (Sweden) | 6d09b9c4-27b3-4ec3-9c7c-a9d7516ca2df |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 757-285/000-010” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.