Fast delivery within 72 Hours
Wago 756-9402/060-000
Accessories; M12 socket, straight; 5-pole 756-9402/060-000
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Accessories; M12 socket, straight; 5-pole 756-9402/060-000
Specification
Technical data
| Connection type | M12 socket |
|---|---|
| Pole number | 5 |
| Connection point (shielded) | yes |
| Cable connection direction to mating direction | 0 ° |
| Connector interface coding (cable/adapter) 1 1 | B-coded |
| Contact resistance | ≤3 mΩ |
Connection data
| Connection type | Spring clamp technology |
|---|---|
| Solid conductor | 0.14 … 0.5 mm² / 20 AWG |
Mechanical data
| Connectable sheathed cable diameter | 6 … 8 mm |
|---|---|
| Housing material | Die-cast zinc, nickel-plated |
| Contact material | CuZn |
| Contact plating | Gold |
| Seal material | Sealing ring: neoprene; O-ring: Viton |
| Mating cycles (max.) | 100 |
| Weight | 46 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -40 … +85 °C |
|---|---|
| Protection type | IP67 |
| Note on protection type | in locked state |
| Pollution degree | 3 |
Commercial data
| PU (SPU) | 10 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Bag |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4066966597394 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121413 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-92 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-92 |
| ETIM 9.0 | EC002584 |
| ETIM 10.0 | EC002584 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|---|
| SCIP notification number (Austria) | 2d67a41b-855e-4170-8e89-22d52a1f38f1 |
| SCIP notification number (Belgium) | 5dad4945-ad03-46a2-baeb-69b3d185a024 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | be9ea466-2ac5-41ac-bf8e-e78cfe6c7cae |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 59de535b-91c9-49f4-8b88-47a9daff636f |
| SCIP notification number (Denmark) | d303e931-d2ec-4e5b-b390-065f920b1ca5 |
| SCIP notification number (Finland) | 1cdc66d6-a78e-4364-bd40-a139effaea2b |
| SCIP notification number (France) | 8328dddf-54e8-4f68-a73d-395f49e705e6 |
| SCIP notification number (Germany) | 995ea231-529d-4dd4-b70f-22ca022bf3ba |
| SCIP notification number (Hungary) | b82fc913-d69b-429d-b133-65f4995a0dff |
| SCIP notification number (Italy) | 3235ec17-9936-4e57-b214-b360565d8dc8 |
| SCIP notification number (Netherlands) | efc5dd53-d6dd-430c-a367-06cb0f43de6a |
| SCIP notification number (Poland) | 1c11d8dd-7d53-4d55-a2a6-3b19ad2d2c75 |
| SCIP notification number (Romania) | b5cadc8e-f239-4dce-b946-36a9c147270f |
| SCIP notification number (Sweden) | d3b56490-f05c-4024-a2e2-e29d879ef478 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 756-9402/060-000” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.