Fast delivery within 72 Hours
Wago 756-9211/060-000
Accessories; M12 plug, right angle; 5-pole 756-9211/060-000
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Accessories; M12 plug, right angle; 5-pole 756-9211/060-000
Specification
Technical data
| Connection type | M12 plug |
|---|---|
| Pole number | 5 |
| Connection point (shielded) | yes |
| Cable connection direction to mating direction | 90 ° |
| Connector interface coding (cable/adapter) 1 1 | A-coded |
| Contact resistance | ≤3 mΩ |
Connection data
| Connection type | Spring clamp technology |
|---|---|
| Solid conductor | 0.14 … 0.5 mm² / 20 AWG |
Mechanical data
| Connectable sheathed cable diameter | 6 … 8 mm |
|---|---|
| Housing material | Die-cast zinc, nickel-plated |
| Contact material | CuZn |
| Contact plating | Gold |
| Seal material | Sealing ring: neoprene; O-ring: Viton |
| Mating cycles (max.) | 100 |
| Weight | 66.8 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -25 … +85 °C |
|---|---|
| Protection type | IP67 |
| Note on protection type | in locked state |
| Pollution degree | 3 |
Commercial data
| PU (SPU) | 10 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Bag |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4066966597240 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121413 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-92 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-92 |
| ETIM 9.0 | EC002584 |
| ETIM 10.0 | EC002584 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|---|
| SCIP notification number (Austria) | bca71f1b-9dd7-4ec1-a8c1-060f03d1b6e7 |
| SCIP notification number (Belgium) | f340b577-e544-4c18-98ab-33cfc5e5270f |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 52c569a7-c774-4710-8df8-f9ca3c590746 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | d8cf48be-b157-434e-8a47-f66a4fe1f6aa |
| SCIP notification number (Denmark) | 4b00036c-e3ec-4403-ba88-a89c04eb05e8 |
| SCIP notification number (Finland) | 01218b4c-24e7-4c1f-ba89-754ed3cb4160 |
| SCIP notification number (France) | c290cbe9-404a-4dd8-aea2-e1e98114235f |
| SCIP notification number (Germany) | c83dceea-6e7d-4fd5-8d80-cba41eb09e9c |
| SCIP notification number (Hungary) | e088384f-b2af-434d-ba9c-f90b29401a47 |
| SCIP notification number (Italy) | 6ceedaff-f4f1-4589-82ff-58efb8bcdc0c |
| SCIP notification number (Netherlands) | b76ad3c8-8d0a-49f0-98a2-59741f76562a |
| SCIP notification number (Poland) | 1ce481e5-9903-4c1a-a27b-1c0fb89c39af |
| SCIP notification number (Romania) | b79b6ede-223b-414c-bf6f-08e432e6e1bb |
| SCIP notification number (Sweden) | 9a3a20ac-a964-4891-ae8c-1b8ffdc30d8d |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 756-9211/060-000” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.