Fast delivery within 72 Hours
Wago 756-9201/040-000
Fitted pluggable connector; 4-pole; M12 plug, straight, A-coded; Screw 756-9201/040-000
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Fitted pluggable connector; 4-pole; M12 plug, straight, A-coded; Screw 756-9201/040-000
Specification
Technical data
| Connection type | M12 plug |
|---|---|
| Pole number | 4 |
| Cable connection direction to mating direction | 0 ° |
| Connector interface coding (cable/adapter) 1 1 | A-coded |
| Contact resistance | ≤3 mΩ |
Connection data
| Connection type | Screw clamp technology |
|---|---|
| Solid conductor | 0.25 … 0.75 mm² |
Mechanical data
| Connectable sheathed cable diameter | 4 … 6 mm |
|---|---|
| Housing material | PA |
| Contact material | CuZn |
| Contact plating | Gold |
| Seal material | Sealing ring: neoprene |
| Mating cycles (max.) | 100 |
| Weight | 24 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -25 … +85 °C |
|---|---|
| Protection type | IP67 |
| Note on protection type | in locked state |
| Pollution degree | 3 |
Commercial data
| PU (SPU) | 5 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | HU |
| GTIN | 4044918977401 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121413 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-92 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-92 |
| ETIM 9.0 | EC002584 |
| ETIM 10.0 | EC002584 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 756-9201/040-000” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.