Fast delivery within 72 Hours
Wago 756-5509/040-010
Short description:PUR, halogen-freeSuitable for drag chainsGood resistance to microbes, hydrolysis, oil, chemicals and UV radiation. Good chemical resistance.Cable used: UL listed
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Short description:PUR, halogen-freeSuitable for drag chainsGood resistance to microbes, hydrolysis, oil, chemicals and UV radiation. Good chemical resistance.Cable used: UL listed
Specification
Technical data - General information
| Operating voltage | AC/DC 60 V |
|---|---|
| Operating current | 4 A |
| Rated impulse withstand voltage | 1.5 kV |
| Insulation resistance | >109 Ω |
| Contact resistance | 10 mΩ |
| Conductor resistance | ≤ 60 Ω/km |
| Pollution degree | 3 per VDE 0110 |
| Protection type | IP67 |
| Ambient (operating) temperature (static) | -50 … +90 °C |
| Ambient (operating) temperature (dynamic) | -25 … +90 °C |
Technical data - Drag chain compatible
| Bending radius | 10 x cable diameter (min.) |
|---|---|
| Bending cycles | 2 Mio. |
| Acceleration (min.) | 5 |
| Travel speed (max.) | 3.33 |
| Travel path (horizontal) max. | 5 |
| Travel path (vertical) max. | 2 |
| Torsional capacity | 180 |
Technical data - Cable
| Cable length | 1 m |
|---|---|
| Type code | LiF9YH-11YH or LiF9YC11YFHF |
| Conductor configuration | Bare copper wire, fine-stranded (42 x 0.1 mm) |
| Conductor insulation | PP9Y (halogen-free) |
| Sheath material | Polyurethane (PUR), halogen-free per DIN VDE 0472 Part 815, flame resistant per IEC 332-2, self-extinguishing |
| Sheathed cable color | black |
Technical data - Connector
| Connection type | M8 socket - M12 plug |
|---|---|
| Pole number | 4 |
| Cable connection direction to mating direction | 90 ° |
| Cable connection direction to mating direction (2) | 0 ° |
| Connector interface coding (cable/adapter) 2 1 | A-coded |
| Housing material | Polyurethane (PUR) |
| Contact material | CuSn |
| Tightening torque | 0.6 … 1 Nm |
Commercial data
| PU (SPU) | 10 (1) pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4044918975971 |
| Customs tariff number | 85444290900 |
Product Classification
| UNSPSC | 26121604 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-06-03-11 |
| eCl@ss 9.0 | 27-06-03-11 |
| ETIM 9.0 | EC001855 |
| ETIM 10.0 | EC001855 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | 78b71d60-861e-48aa-944f-baf4847b7b0e |
| SCIP notification number (Belgium) | 0086c66d-5abc-44bf-95d2-083796c952d1 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | fbddbcf7-0eb4-458e-89a1-3dc5c4ee83ec |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 213cb1c5-2d5a-4c39-80c0-74ef49cb23ef |
| SCIP notification number (Denmark) | 35baae84-bb25-4f22-9969-841814614e12 |
| SCIP notification number (Finland) | f965d92a-398a-4399-9760-1826cb73271e |
| SCIP notification number (France) | 20f27b76-7282-4ec5-b16b-c5407ed00483 |
| SCIP notification number (Germany) | a110eaae-9df1-469c-a5d0-cf533b07ad2c |
| SCIP notification number (Hungary) | 3c5b9d2a-5489-4e74-b87d-e37b9746ce1c |
| SCIP notification number (Italy) | 4d283c18-9898-478e-bcbd-bb07e37cdd0b |
| SCIP notification number (Netherlands) | 51670a28-56b2-4f7e-ae9d-15cd5f64eb7f |
| SCIP notification number (Poland) | f8d3f38f-f9bf-4f54-afb8-be0a3165ea10 |
| SCIP notification number (Romania) | b1b8a06d-dc40-4a63-86a5-b69029af2b59 |
| SCIP notification number (Sweden) | bf8dcfc7-51a9-4fcd-92de-494aeb078d04 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 756-5509/040-010” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.