Fast delivery within 72 Hours
Wago 756-5311/040-015
Short description:PUR, halogen-freeSuitable for drag chainsHigh resistance to microbes, hydrolysis, oil, chemicals and UV radiation High chemical resistanceCable used: UL listed
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Short description:PUR, halogen-freeSuitable for drag chainsHigh resistance to microbes, hydrolysis, oil, chemicals and UV radiation High chemical resistanceCable used: UL listed
Specification
Technical data - General information
| Operating voltage | 250 VAC/DC |
|---|---|
| Operating current | 4 A |
| Rated impulse withstand voltage | 2.5 kV |
| Insulation resistance | >109 Ω |
| Contact resistance | 10 mΩ |
| Conductor resistance | ≤ 60 Ω/km |
| Pollution degree | 3 per VDE 0110 |
| Protection type | IP67 |
| Ambient (operating) temperature (static) | -50 … +90 °C |
| Ambient (operating) temperature (dynamic) | -25 … +90 °C |
Technical data - Drag chain compatible
| Bending radius | 10 x cable diameter (min.) |
|---|---|
| Bending cycles | 2 Mio. |
| Acceleration (min.) | 5 |
| Travel speed (max.) | 3.33 |
| Travel path (horizontal) max. | 5 |
| Travel path (vertical) max. | 2 |
| Torsional capacity | 180 |
Technical data - Cable
| Cable length | 1.5 m |
|---|---|
| Type code | LiF9YH-11YH or LiF9YC11YFHF |
| Conductor configuration | Bare copper wire, fine-stranded (42 x 0.1 mm) |
| Conductor insulation | PP9Y (halogen-free) |
| Sheath material | Polyurethane (PUR), halogen-free per DIN VDE 0472 Part 815, flame resistant per IEC 332-2, self-extinguishing |
| Sheathed cable color | black |
Technical data - Connector
| Connection type | M12 plug - free end |
|---|---|
| Pole number | 4 |
| Cable connection direction to mating direction | 0 ° |
| Connector interface coding (cable/adapter) 1 1 | A-coded |
| Housing material | Polyurethane (PUR) |
| Contact material | CuSn |
| Tightening torque | 1 Nm |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | HU |
| GTIN | 4045454942090 |
| Customs tariff number | 85444290900 |
Product Classification
| UNSPSC | 26121604 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-06-03-11 |
| eCl@ss 9.0 | 27-06-03-11 |
| ETIM 9.0 | EC001855 |
| ETIM 10.0 | EC001855 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | 085b2ff8-87cd-4e94-b2c5-b5ff1f9d0d52 |
| SCIP notification number (Belgium) | 20a5f894-e3a1-4fe8-b36f-37897583ab26 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | e6240a9c-e335-46df-be33-7903945239ae |
| SCIP notification number (Czech Republic) | a4a2e52e-ae3d-4a8a-ba00-5ef02ff52a74 |
| SCIP notification number (Denmark) | 68059538-ea1b-4a71-9d12-fcf4d16b4730 |
| SCIP notification number (Finland) | 1cc2ef3c-d8a1-4928-b717-778794a7513c |
| SCIP notification number (France) | d5f35c4d-48fd-4c0f-9560-c4282a4f1ae1 |
| SCIP notification number (Germany) | 034c1858-6103-4893-8ad4-e31da07e6cf6 |
| SCIP notification number (Hungary) | 3f981de8-c034-4c33-b8a4-e2a0fcec38ad |
| SCIP notification number (Italy) | edd05969-0b29-459f-9263-ebcaa9b2ff2f |
| SCIP notification number (Netherlands) | 809860b1-4e40-4c30-9381-8c01cfbfbb8a |
| SCIP notification number (Poland) | 9cdadf35-0ac8-4e82-b41b-4acbf8db2744 |
| SCIP notification number (Romania) | 3dba7ac5-8e7d-4f77-8bca-a904a861b20f |
| SCIP notification number (Sweden) | 1147aa1a-76a0-4843-aae7-aa9009f0dd3f |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 756-5311/040-015” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.