Fast delivery within 72 Hours
Wago 756-5311/030-020
Short description:PUR, halogen-freeSuitable for drag chainsHigh resistance to microbes, hydrolysis, oil, chemicals and UV radiation High chemical resistanceCable used: UL listed
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Short description:PUR, halogen-freeSuitable for drag chainsHigh resistance to microbes, hydrolysis, oil, chemicals and UV radiation High chemical resistanceCable used: UL listed
Specification
Technical data - General information
| Operating voltage | 250 VAC/DC |
|---|---|
| Operating current | 4 A |
| Rated impulse withstand voltage | 2.5 kV |
| Insulation resistance | >109 Ω |
| Contact resistance | 10 mΩ |
| Conductor resistance | ≤ 60 Ω/km |
| Pollution degree | 3 per VDE 0110 |
| Protection type | IP67 |
| Ambient (operating) temperature (static) | -50 … +90 °C |
| Ambient (operating) temperature (dynamic) | -25 … +90 °C |
Technical data - Drag chain compatible
| Bending radius | 10 x cable diameter (min.) |
|---|---|
| Bending cycles | 2 Mio. |
| Acceleration (min.) | 5 |
| Travel speed (max.) | 3.33 |
| Travel path (horizontal) max. | 5 |
| Travel path (vertical) max. | 2 |
| Torsional capacity | 180 |
Technical data - Cable
| Cable length | 2 m |
|---|---|
| Type code | LiF9YH-11YH or LiF9YC11YFHF |
| Conductor configuration | Bare copper wire, fine-stranded (42 x 0.1 mm) |
| Conductor insulation | PP9Y (halogen-free) |
| Sheath material | Polyurethane (PUR), halogen-free per DIN VDE 0472 Part 815, flame resistant per IEC 332-2, self-extinguishing |
| Sheathed cable color | black |
Technical data - Connector
| Connection type | M12 plug - free end |
|---|---|
| Pole number | 3 |
| Cable connection direction to mating direction | 0 ° |
| Connector interface coding (cable/adapter) 1 1 | A-coded |
| Housing material | Polyurethane (PUR) |
| Contact material | CuSn |
| Tightening torque | 1 Nm |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | HU |
| GTIN | 4045454405830 |
| Customs tariff number | 85444290900 |
Product Classification
| UNSPSC | 26121609 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-06-03-11 |
| eCl@ss 9.0 | 27-06-03-11 |
| ETIM 9.0 | EC001855 |
| ETIM 10.0 | EC001855 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | 07539909-d54d-49b3-9bca-5aba902ae71e |
| SCIP notification number (Belgium) | 46efb589-7e9b-45a4-8456-fb80b43907d9 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 74ae997b-222e-4be6-8c93-ee1ddfcd9a54 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | cfaf2747-619d-49d8-be30-533bc1385a9e |
| SCIP notification number (Denmark) | 0e6ea2b0-068d-415c-a2ce-7b8328f2b4e3 |
| SCIP notification number (Finland) | 80c2893f-93cf-4fc0-9c16-063ac9e706c3 |
| SCIP notification number (France) | 78d3aaff-0bfa-4ead-9de7-b404f6e1e80c |
| SCIP notification number (Germany) | 7457c517-5139-4942-9ee1-6f57679b701b |
| SCIP notification number (Hungary) | 865e487b-d4ba-43bf-bb26-139edceb7519 |
| SCIP notification number (Italy) | a4eb34bb-e863-4595-bb91-6f3aa5545f1c |
| SCIP notification number (Netherlands) | 9110d1cd-f9e7-42ca-a3e3-a135b1b69c02 |
| SCIP notification number (Poland) | 3998dc76-7ae8-495a-aeb3-6875bf82a8b6 |
| SCIP notification number (Romania) | d9c14a13-3093-47c3-82ec-18c80f617d0b |
| SCIP notification number (Sweden) | 1a24f2c5-887c-4dd3-af9a-a6260c3eaef2 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 756-5311/030-020” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.