Fast delivery within 72 Hours
Wago 756-5301/060-015
Short description:PUR, halogen-freeSuitable for drag chainsHigh resistance to microbes, hydrolysis, oil, chemicals and UV radiation High chemical resistanceCable used: UL listed
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Short description:PUR, halogen-freeSuitable for drag chainsHigh resistance to microbes, hydrolysis, oil, chemicals and UV radiation High chemical resistanceCable used: UL listed
Specification
Technical data - General information
| Operating voltage | 250 VAC/DC |
|---|---|
| Operating current | 4 A |
| Rated impulse withstand voltage | 1.5 kV |
| Insulation resistance | ≥1.6 x 1010 Ω/km |
| Contact resistance | 10 mΩ |
| Conductor resistance | < 57 Ω/km |
| Pollution degree | 3 per VDE 0110 |
| Protection type | IP67 |
| Ambient (operating) temperature (static) | -50 … +90 °C |
| Ambient (operating) temperature (dynamic) | -25 … +90 °C |
Technical data - Drag chain compatible
| Bending radius | Fixed: >4xØ; Flexible: >7.5xØ |
|---|---|
| Bending cycles | 2 Mio. |
| Acceleration (min.) | 10 |
| Travel speed (max.) | 4 |
| Travel path (horizontal) max. | 15 |
| Torsional capacity | 180 |
Technical data - Other properties
| Note | Silicone-free, CFC-free, microbe and hydrolysis resistant, oil resistant |
|---|
Technical data - Cable
| Cable length | 1.5 m |
|---|---|
| Type code | Li9YC11Y-HF 5x0.34 mm² |
| Overall shield | Tinned copper braid, optical coverage approx. 80 % |
| Conductor configuration | Bare copper wire (7 x 0.25 mm) |
| Conductor insulation | Halogen-free PE |
| Sheath material | Polyurethane (PUR), halogen-free per DIN VDE 0472 Part 815, flame resistant per IEC 332-2, self-extinguishing |
| Sheathed cable color | black |
Technical data - Connector
| Connection type | M12 Socket - free end |
|---|---|
| Pole number | 5 |
| Cable connection direction to mating direction | 0 ° |
| Connector interface coding (cable/adapter) 1 1 | A-coded |
| Housing material | Polyurethane (PUR) |
| Contact material | CuSn |
| Tightening torque | 1 Nm |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | HU |
| GTIN | 4045454724696 |
| Customs tariff number | 85444290900 |
Product Classification
| UNSPSC | 26121604 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-06-03-11 |
| eCl@ss 9.0 | 27-06-03-11 |
| ETIM 9.0 | EC001855 |
| ETIM 10.0 | EC001855 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | 0df4e079-e912-4995-88d8-fd68c6756413 |
| SCIP notification number (Belgium) | 0608a084-9ba2-4344-91a5-8bf7a2165c80 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 6715e334-1fd5-412e-965a-81caae2c9409 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | fe556391-64fd-4ea1-9bbb-6733c149fa9f |
| SCIP notification number (Denmark) | 6976b0ab-c507-4c32-9930-f8e3928a6e13 |
| SCIP notification number (Finland) | a95c2bf4-9dfd-43ed-beb2-2b010ea45394 |
| SCIP notification number (France) | b52fc822-3514-4441-be84-f5e000a28810 |
| SCIP notification number (Germany) | e725df6e-b606-42f9-848f-33c6c27ce3f4 |
| SCIP notification number (Hungary) | d30feb1c-d88c-4cde-a1c3-107cc9075909 |
| SCIP notification number (Italy) | 185ded19-076e-4ef7-b768-85b74b900d26 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 41f030c4-b6e0-4ddd-8f2f-4ca42a74c76d |
| SCIP notification number (Poland) | bd019a03-292e-42d1-a2fa-ef55598f8e01 |
| SCIP notification number (Romania) | f1355b57-56e4-4779-b19e-49d410e2d9d0 |
| SCIP notification number (Sweden) | 63b7cc67-71b6-4848-91be-13e495424c5a |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 756-5301/060-015” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.