Fast delivery within 72 Hours
Wago 756-5301/040-100
Short description:PUR, halogen-freeSuitable for drag chainsHigh resistance to microbes, hydrolysis, oil, chemicals and UV radiation High chemical resistanceCable used: UL listed
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Short description:PUR, halogen-freeSuitable for drag chainsHigh resistance to microbes, hydrolysis, oil, chemicals and UV radiation High chemical resistanceCable used: UL listed
Specification
Technical data - General information
| Operating voltage | 250 VAC/DC |
|---|---|
| Operating current | 4 A |
| Rated impulse withstand voltage | 2.5 kV |
| Insulation resistance | >109 Ω |
| Contact resistance | 10 mΩ |
| Conductor resistance | ≤ 60 Ω/km |
| Pollution degree | 3 per VDE 0110 |
| Protection type | IP67 |
| Ambient (operating) temperature (static) | -50 … +90 °C |
| Ambient (operating) temperature (dynamic) | -25 … +90 °C |
Technical data - Drag chain compatible
| Bending radius | 10 x cable diameter (min.) |
|---|---|
| Bending cycles | 2 Mio. |
| Acceleration (min.) | 5 |
| Travel speed (max.) | 3.33 |
| Travel path (horizontal) max. | 5 |
| Travel path (vertical) max. | 2 |
| Torsional capacity | 180 |
Technical data - Cable
| Cable length | 10 m |
|---|---|
| Type code | LiF9YH-11YH or LiF9YC11YFHF |
| Conductor configuration | Bare copper wire, fine-stranded (42 x 0.1 mm) |
| Conductor insulation | PP9Y (halogen-free) |
| Sheath material | Polyurethane (PUR), halogen-free per DIN VDE 0472 Part 815, flame resistant per IEC 332-2, self-extinguishing |
| Sheathed cable color | black |
Technical data - Connector
| Connection type | M12 Socket - free end |
|---|---|
| Pole number | 4 |
| Cable connection direction to mating direction | 0 ° |
| Connector interface coding (cable/adapter) 1 1 | A-coded |
| Housing material | Polyurethane (PUR) |
| Contact material | CuSn |
| Tightening torque | 1 Nm |
Commercial data
| PU (SPU) | 10 (1) pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | HU |
| GTIN | 4045454942007 |
| Customs tariff number | 85444290900 |
Product Classification
| UNSPSC | 26121604 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-06-03-11 |
| eCl@ss 9.0 | 27-06-03-11 |
| ETIM 9.0 | EC001855 |
| ETIM 10.0 | EC001855 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | f57eaae9-7f26-4179-ba83-eb4eb82357fc |
| SCIP notification number (Belgium) | b50b032b-115b-49c5-8dd5-ec8ee00ed664 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 23ce0972-b872-4893-b005-2d368360786a |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 736b0c26-f1f7-44ba-8b4b-69a6484efd3d |
| SCIP notification number (Denmark) | 7ff620a6-72e7-4760-a381-11b298784f5a |
| SCIP notification number (Finland) | 6ffb036a-a4fa-4e28-8ba2-8ed139f8e359 |
| SCIP notification number (France) | a7c41c60-537e-402d-959a-b354658f9874 |
| SCIP notification number (Germany) | b8841608-c9ea-4c12-9964-7a2b77cd9d05 |
| SCIP notification number (Hungary) | 4b1f9e33-96c9-4d86-b0ae-7ae34a60311a |
| SCIP notification number (Italy) | 47ea7a56-03ed-4a90-b6b9-a2857926a0c8 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 4e2259f3-488e-4d79-ab5b-accc88b37022 |
| SCIP notification number (Poland) | 3b33f0eb-f32d-465c-848e-ff3621474384 |
| SCIP notification number (Romania) | 782fb9d4-2829-41d9-8214-76bf06d1e166 |
| SCIP notification number (Sweden) | 3a69d08a-ce13-486c-8e96-b728a569e27c |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 756-5301/040-100” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.