Fast delivery within 72 Hours
Wago 756-5301/040-015
Short description:PUR, halogen-freeSuitable for drag chainsHigh resistance to microbes, hydrolysis, oil, chemicals and UV radiation High chemical resistanceCable used: UL listed
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Short description:PUR, halogen-freeSuitable for drag chainsHigh resistance to microbes, hydrolysis, oil, chemicals and UV radiation High chemical resistanceCable used: UL listed
Specification
Technical data - General information
| Operating voltage | 250 VAC/DC |
|---|---|
| Operating current | 4 A |
| Rated impulse withstand voltage | 2.5 kV |
| Insulation resistance | >109 Ω |
| Contact resistance | 10 mΩ |
| Conductor resistance | ≤ 60 Ω/km |
| Pollution degree | 3 per VDE 0110 |
| Protection type | IP67 |
| Ambient (operating) temperature (static) | -50 … +90 °C |
| Ambient (operating) temperature (dynamic) | -25 … +90 °C |
Technical data - Drag chain compatible
| Bending radius | 10 x cable diameter (min.) |
|---|---|
| Bending cycles | 2 Mio. |
| Acceleration (min.) | 5 |
| Travel speed (max.) | 3.33 |
| Travel path (horizontal) max. | 5 |
| Travel path (vertical) max. | 2 |
| Torsional capacity | 180 |
Technical data - Cable
| Cable length | 1.5 m |
|---|---|
| Type code | LiF9YH-11YH or LiF9YC11YFHF |
| Conductor configuration | Bare copper wire, fine-stranded (42 x 0.1 mm) |
| Conductor insulation | PP9Y (halogen-free) |
| Sheath material | Polyurethane (PUR), halogen-free per DIN VDE 0472 Part 815, flame resistant per IEC 332-2, self-extinguishing |
| Sheathed cable color | black |
Technical data - Connector
| Connection type | M12 Socket - free end |
|---|---|
| Pole number | 4 |
| Cable connection direction to mating direction | 0 ° |
| Connector interface coding (cable/adapter) 1 1 | A-coded |
| Housing material | Polyurethane (PUR) |
| Contact material | CuSn |
| Tightening torque | 1 Nm |
Commercial data
| PU (SPU) | 10 (1) pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | HU |
| GTIN | 4044918974936 |
| Customs tariff number | 85444290900 |
Product Classification
| UNSPSC | 26121604 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-06-03-11 |
| eCl@ss 9.0 | 27-06-03-11 |
| ETIM 9.0 | EC001855 |
| ETIM 10.0 | EC001855 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | b41ac808-2da1-4da1-b9da-c089756deaf4 |
| SCIP notification number (Belgium) | ddc6121d-c80f-4f2b-a957-e552b89f7992 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | e71734b8-f441-4a7b-aed7-c258f9afa695 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | aa3945eb-0768-4f85-b56f-6a1162d50ae7 |
| SCIP notification number (Denmark) | 9a202b10-e6bc-48e9-a18a-49c5e18d751b |
| SCIP notification number (Finland) | 741d83fe-c447-4e94-961b-693c89800157 |
| SCIP notification number (France) | 8d213242-c6c3-419d-8046-ec7ec0c6a986 |
| SCIP notification number (Germany) | 174f9574-2f25-44c4-bab5-9872c9bfce22 |
| SCIP notification number (Hungary) | 6be1cc53-f771-4dd4-83f4-b7ec230c20a9 |
| SCIP notification number (Italy) | 509f235b-6aac-4353-a932-4aa80c6c3cca |
| SCIP notification number (Netherlands) | 6ba6f307-87cc-4563-a8c8-556c82fd6f5a |
| SCIP notification number (Poland) | 8fe2a934-6243-4f38-a8dd-233763341f16 |
| SCIP notification number (Romania) | 40958c19-3764-4ca8-9c82-d16a77d0ba9a |
| SCIP notification number (Sweden) | 549183a6-b879-4ce6-9a35-9bedcd106c4c |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 756-5301/040-015” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.