Fast delivery within 72 Hours
Wago 756-5201/030-005
Short description:PUR, halogen-freeSuitable for drag chainsHigh resistance to microbes, hydrolysis, oil, chemicals and UV radiation High chemical resistanceCable used: UL listed
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Short description:PUR, halogen-freeSuitable for drag chainsHigh resistance to microbes, hydrolysis, oil, chemicals and UV radiation High chemical resistanceCable used: UL listed
Specification
Technical data - General information
| Operating voltage | 60 VAC/DC |
|---|---|
| Operating current | 4 A |
| Rated impulse withstand voltage | 1.5 kV |
| Insulation resistance | >109 Ω |
| Contact resistance | 10 mΩ |
| Conductor resistance | ≤ 60 Ω/km |
| Pollution degree | 3 per VDE 0110 |
| Protection type | IP67 |
| Ambient (operating) temperature (static) | -50 … +90 °C |
| Ambient (operating) temperature (dynamic) | -25 … +90 °C |
Technical data - Drag chain compatible
| Bending radius | 10 x cable diameter (min.) |
|---|---|
| Bending cycles | 2 Mio. |
| Acceleration (min.) | 5 |
| Travel speed (max.) | 3.33 |
| Travel path (horizontal) max. | 5 |
| Travel path (vertical) max. | 2 |
| Torsional capacity | 180 |
Technical data - Cable
| Cable length | 0.5 m |
|---|---|
| Type code | LiF9YH-11YH or LiF9YC11YFHF |
| Conductor configuration | Bare copper wire, fine-stranded (42 x 0.1 mm) |
| Conductor insulation | PP9Y (halogen-free) |
| Sheath material | Polyurethane (PUR), halogen-free per DIN VDE 0472 Part 815, flame resistant per IEC 332-2, self-extinguishing |
| Sheathed cable color | black |
Technical data - Connector
| Connection type | M8 socket - M8 plug |
|---|---|
| Pole number | 3 |
| Cable connection direction to mating direction | 0 ° |
| Cable connection direction to mating direction (2) | 0 ° |
| Housing material | Polyurethane (PUR) |
| Contact material | CuSn |
| Tightening torque | 0.6 Nm |
Commercial data
| PU (SPU) | 10 (1) pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4050821114178 |
| Customs tariff number | 85444290900 |
Product Classification
| UNSPSC | 26121604 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-06-03-11 |
| eCl@ss 9.0 | 27-06-03-11 |
| ETIM 9.0 | EC001855 |
| ETIM 10.0 | EC001855 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | 31d99352-742a-4ece-8dbc-2c09c8a1a3ce |
| SCIP notification number (Belgium) | 93b626b8-6af2-4040-bee5-e746e69c5e6f |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 792e49b7-fe41-4223-918c-e7f5e449f0b6 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 348d95f4-985f-4afd-b1e3-b998a9469d6f |
| SCIP notification number (Denmark) | 20dc1cb2-74ca-43a1-ba43-e045a826aeb9 |
| SCIP notification number (Finland) | 1f148838-931e-48a5-ae71-9f47282d10d3 |
| SCIP notification number (France) | 1ed4574d-1bdb-44bc-bfdb-c3cd40ffda0c |
| SCIP notification number (Germany) | e2e7c833-ad46-4bd8-84c8-c1e48fe60c25 |
| SCIP notification number (Hungary) | b5f790d4-2fae-475e-a13d-e1030a41357e |
| SCIP notification number (Italy) | b108e248-9e17-4494-bbb7-fc4c7a592383 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 5eacd058-5193-4a8f-a57b-617b2935b264 |
| SCIP notification number (Poland) | 308e1739-a324-4c91-9b63-f44fe3a7afaf |
| SCIP notification number (Romania) | c1bcb63e-6bee-453b-a3aa-06f66e299ea5 |
| SCIP notification number (Sweden) | bbc62dbd-f166-4ff3-97c1-d3198b768b68 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 756-5201/030-005” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.