Fast delivery within 72 Hours
Wago 756-5101/030-015
Short description:PUR, halogen-freeSuitable for drag chainsHigh resistance to microbes, hydrolysis, oil, chemicals and UV radiation High chemical resistanceCable used: UL listed
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Short description:PUR, halogen-freeSuitable for drag chainsHigh resistance to microbes, hydrolysis, oil, chemicals and UV radiation High chemical resistanceCable used: UL listed
Specification
Technical data - General information
| Operating voltage | 60 VAC/DC |
|---|---|
| Operating current | 4 A |
| Rated impulse withstand voltage | 1.5 kV |
| Insulation resistance | >109 Ω |
| Contact resistance | 10 mΩ |
| Conductor resistance | ≤ 60 Ω/km |
| Pollution degree | 3 per VDE 0110 |
| Protection type | IP67 |
| Ambient (operating) temperature (static) | -50 … +90 °C |
| Ambient (operating) temperature (dynamic) | -25 … +90 °C |
Technical data - Drag chain compatible
| Bending radius | 10 x cable diameter (min.) |
|---|---|
| Bending cycles | 2 Mio. |
| Acceleration (min.) | 5 |
| Travel speed (max.) | 3.33 |
| Travel path (horizontal) max. | 5 |
| Travel path (vertical) max. | 2 |
| Torsional capacity | 180 |
Technical data - Other properties
| Note | Silicone-free, CFC-free, microbe and hydrolysis resistant, oil resistant, Design per UL + CSA, UL AWM Style 21198, Core Style 10493 |
|---|
Technical data - Cable
| Cable length | 1.5 m |
|---|---|
| Type code | LiF9YH-11YH or LiF9YC11YFHF |
| Conductor configuration | Bare copper wire, fine-stranded (42 x 0.1 mm) |
| Conductor insulation | PP9Y (halogen-free) |
| Sheath material | Polyurethane (PUR), halogen-free per DIN VDE 0472 Part 815, flame resistant per IEC 332-2, self-extinguishing |
| Sheathed cable color | black |
Technical data - Connector
| Connection type | M8 socket - free end |
|---|---|
| Pole number | 3 |
| Cable connection direction to mating direction | 0 ° |
| Housing material | Polyurethane (PUR) |
| Contact material | CuSn |
| Tightening torque | 0.6 Nm |
Commercial data
| PU (SPU) | 10 (1) pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | CZ |
| GTIN | 4044918973298 |
| Customs tariff number | 85444290900 |
Product Classification
| UNSPSC | 26121609 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-06-03-11 |
| eCl@ss 9.0 | 27-06-03-11 |
| ETIM 9.0 | EC001855 |
| ETIM 10.0 | EC001855 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | df30bff7-b6c1-4f84-9e4d-1c8b2ace79d9 |
| SCIP notification number (Belgium) | caba0e1c-1aad-490c-8dc5-5932ed219ff2 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 34a9b86f-53f8-4f1f-be53-028e01e67cf6 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 0a827dd2-2071-4d13-a925-0b1ae1bfe2fd |
| SCIP notification number (Denmark) | 51adde74-e33d-4799-9c4b-925d0d27d26c |
| SCIP notification number (Finland) | 47a18044-cf86-4d6f-90f0-94e6ebd1052f |
| SCIP notification number (France) | 6b7391be-7c17-4cc6-981c-8fa2b50170d1 |
| SCIP notification number (Germany) | fd6d4e23-a201-4373-9979-1f5cea6a85bc |
| SCIP notification number (Hungary) | 81a18c93-8f6b-4e87-b163-c85019648cd9 |
| SCIP notification number (Italy) | f1c197c8-3b40-46ff-833e-feb2578081a9 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 4410a73b-dbf2-4a3d-a758-b43b7628f692 |
| SCIP notification number (Poland) | 45dd56c9-08f5-4deb-8815-052fb4816a6d |
| SCIP notification number (Romania) | 95e41247-7e8f-45da-b9e6-70fa6fdfac29 |
| SCIP notification number (Sweden) | 7005666c-d7c0-4932-8825-6f299f833adb |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 756-5101/030-015” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.