Fast delivery within 72 Hours
Wago 756-3515/050-300
Short description:These power cables are accessories for the WAGO I/O System Field. Designed for industrial mechanical engineering applications, they serve as flexible, flame-retardant, and halogen-fr…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Short description:These power cables are accessories for the WAGO I/O System Field. Designed for industrial mechanical engineering applications, they serve as flexible, flame-retardant, and halogen-free supply cables—ideal for demanding environments such as cable chains (drag chains) and moving machine components.Strong resistance to microbes and hydrolysisGood to very good weather resistance (UV and ozone)High resistance against welding sparksExcellent chemical and oil resistanceSilicon- and PVC-freeFree from paint-wetting impairment substancesFlexible at low temperatures
Specification
Technical data - General information
| Operating voltage | 63 VDC per IEC 60664-1 |
|---|---|
| Operating current | 16 A |
| Rated impulse withstand voltage | 1.5 kV per IEC 61076-2-111 |
| Insulation resistance | ≥ 108 Ω |
| Contact resistance | 5 mΩ |
| Conductor resistance | ≤ 8.21 Ω/km |
| Pollution degree | 3 per IEC 60664-1 |
| Protection type | IP68 |
| Ambient temperature (operation) | -40 … +90 °C (UL max. +80 °C) |
| Ambient (operating) temperature (static) | -40 … +90 °C |
| Ambient (operating) temperature (dynamic) | -30 … +90 °C |
Technical data - Drag chain compatible
| Ambient air (operating) temperature in drag chain | -25 … +60 °C |
|---|---|
| Bending radius | Fixed: >4xØ; Flexible: >7.5xØ |
| Bending cycles | 10 Mio. |
| Torsional capacity | 270 |
Technical data - Other properties
| Note | Exclusion of hazardous substances per: 200/53/EC, 2003/11/EC, (EC) No. 1907/2006, 2015/863/EU |
|---|
Technical data - Cable
| Cable length | 30 m |
|---|---|
| Type code | LiF9YH-11Y-0B 5x2.5mm² |
| Cable type | Design per UL + CSA Style 20234 |
| Conductor configuration | Bare copper wire (84 x 0.15 mm) |
| Conductor insulation | PP9Y (halogen-free) |
| Sheath material | Polyurethane (PUR), halogen-free per VDE 0472, Part 815; flame-retardant per IEC 60332-1-2, VDE 0482-332-1-2, UL vertical Flame test VW-1, CSA FT-1 |
| Sheathed cable color | gray |
Technical data - Connector
| Connection type | M12 Socket - M12 plug |
|---|---|
| Pole number | 5 |
| Cable connection direction to mating direction | 0 ° |
| Cable connection direction to mating direction (2) | 0 ° |
| Connector interface coding (cable/adapter) 1 1 | L-coded |
| Housing material | TPU/TPU, black (~ RAL 9005) |
| Contact material (connector) | CuZn |
| Contact plating (connector) | Ni/Au (0.2 µm Au over Ni) |
| Connector | Hexagon knurled nut: CuZn; Knurled nut surface: nickel-plated; Sealing ring: FPM/FKM |
| Tightening torque | 1 Nm |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | unpacked |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4066966536522 |
| Customs tariff number | 85444290900 |
Product Classification
| UNSPSC | 26121629 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC001855 |
| ETIM 10.0 | EC001855 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.