Fast delivery within 72 Hours
Wago 756-1250/1013-050
Short description:Halogen-free TPECat. 6A S/FTPHighly flexible50 µinch gold plating in the contact areaMechanically/electrically tested4C Channel Link TestWrap-around label for clear traceability
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Short description:Halogen-free TPECat. 6A S/FTPHighly flexible50 µinch gold plating in the contact areaMechanically/electrically tested4C Channel Link TestWrap-around label for clear traceability
Specification
Technical data
| Transmission rate | 10000Mbit/s |
|---|---|
| Operating voltage | 80 V |
| Rated impulse withstand voltage | 500 V (wire/wire/screen rms 50 Hz 1 min) |
| Insulation resistance | ≥ 1x108 Ωxkm |
| Conductor resistance | < 142 Ω/km |
| Cable length | 5 m |
Connection data
| Contact type | Stecker RJ-45; Stecker RJ-45 |
|---|---|
| Connection type | Stecker RJ-45 - Stecker RJ-45 |
Mechanical data
| Conductor configuration | Cu-Litze blank (7 x 0,16 mm) |
|---|---|
| Conductor insulation | PE halogenfrei |
| Mating cycles (max.) | 1,200 |
| Sheathed cable diameter | 6 … 6.4 mm |
| Cable connection direction to mating direction | 0 ° |
Material data
| Color | green |
|---|---|
| Contact material | CuZn |
| Contact plating | CuNi/Au, 50 μinch Goldauflage |
| Sheathed cable color | Grün, RAL 6018 |
| Weight | 189.6 g |
| Sheath material | LSOH-TPE. halogenfrei nach IEC 60754-2, flammwidrig nach IEC 60332-1, raucharm nach IEC 61034 |
| Shield | Alukaschierte, überlappende Folie und verzinntes Cu-Geflecht (PiMF) |
Environmental requirements
| Ambient (operating) temperature (dynamic) | −40 … +80 °C |
|---|---|
| Ambient (operating) temperature (static) | −40 … +80 °C |
| Bending radius | min. 10 mm |
| Bending cycles | 8,500 Mio. |
Commercial data
| Packaging type | bag |
|---|---|
| Country of origin | CN |
| GTIN | 4055143763097 |
| Customs tariff number | 85444290900 |
Technical data
| Connection type | RJ-45 plug - RJ-45 plug |
|---|---|
| Transmission rate | 10000 Mbit/s |
| Operating voltage | 80 V |
| Operating current | 0.72 A |
| Rated impulse withstand voltage | 500 V (wire/wire/shield rms 50 Hz 1 min) |
| Insulation resistance | ≥1 x 108 Ω/km |
| Conductor resistance | < 142 Ω/km |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | bag |
| Customs tariff number | 85444210000 |
Environmental requirements
| Ambient (operating) temperature (dynamic) | -40 … +80 °C |
|---|---|
| Ambient (operating) temperature (static) | -40 … +80 °C |
Mechanical data
| Bending radius | 10 mm (min.) |
|---|---|
| Sheathed cable color | green |
| Sheath material | LSOH TPE, halogen-free per IEC 60754-2, flame-retardant per IEC 60332-1, low-smoke per IEC 61034 |
| Halogen-free | Yes |
| Shield | Overlapped aluminum-laminated foil and tinned copper braid (PiMF) |
| Conductor configuration | Bare copper wire (7 x 0.16 mm) |
| Conductor insulation | Halogen-free PE |
| Contact plating | CuNi/Au; 50 µinch gold plating |
| Weight | 189.6 g |
| Color | green |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Product Classification
| UNSPSC | 26121609 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-06-18-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-06-18-01 |
| ETIM 9.0 | EC002599 |
| ETIM 10.0 | EC002599 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 756-1250/1013-050” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.