Fast delivery within 72 Hours
Wago 756-1201/060-050
Short description:PUR GN, halogen-freeCAT 5e ESSuitable for drag chainsSilicon- and CFC-freeHigh resistance to microbes, hydrolysis, oil, ozone, chemicals and UV radiationCable used: UL listed
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Short description:PUR GN, halogen-freeCAT 5e ESSuitable for drag chainsSilicon- and CFC-freeHigh resistance to microbes, hydrolysis, oil, ozone, chemicals and UV radiationCable used: UL listed
Specification
Technical data - General information
| Operating voltage | 250 V |
|---|---|
| Operating current | 4 A |
| Rated impulse withstand voltage | 2 kV |
| Insulation resistance | ≥ 5 x 108 Ω/km |
| Contact resistance | 10 mΩ |
| Conductor resistance | < 57 Ω/km |
| Pollution degree | 3/2 per IEC 60664-1 |
| Protection type | IP67 |
| Ambient (operating) temperature (static) | -40 … +70 °C |
| Ambient (operating) temperature (dynamic) | -40 … +70 °C |
Technical data - Drag chain compatible
| Bending diameter (min.) | 200 |
|---|---|
| Bending radius | Single: 5 x cable diameter (min.); Multiple: 7.5 x cable diameter (min.) |
| Bending cycles | 3 Mio. |
| Acceleration (min.) | 4 |
| Travel speed (max.) | 4 |
| Travel path (horizontal) max. | 10 |
Technical data - Cable
| Cable length | 5 m |
|---|---|
| Type code | 02YH(ST)C11Y 2x2x0.75/1.5-100 LI GN VZN FRNC, shielded |
| Overall shield | Overlapped aluminum-laminated foil and tinned copper braid, optical coverage approx. 85 % |
| Conductor configuration | Bare copper wire (7 x 0.25 mm) |
| Conductor insulation | Halogen-free PE |
| Sheath material | Polyurethane (PUR), halogen-free per VDE 0250 Part 818, flame resistant per IEC 60332-1-2 |
Technical data - Connector
| Connection type | M12 plug - free end |
|---|---|
| Pole number | 4 |
| Cable connection direction to mating direction | 0 ° |
| Connector interface coding (cable/adapter) 1 1 | D-coded |
| Housing material | TPU/TPU, black (~ RAL 9005) |
| Contact material | CuZn |
| Tightening torque | 1 Nm |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454521769 |
| Customs tariff number | 85444210000 |
Product Classification
| UNSPSC | 26121609 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-06-18-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-06-18-01 |
| ETIM 9.0 | EC002599 |
| ETIM 10.0 | EC002599 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 756-1201/060-050” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.